Błędne oznaczenie miejsca zamieszkania spadkodawcy

Pytanie:

"Witam. Moja babcia zostawiła po sobie testament w formie aktu notarialnego. Niestety w jego treści błędnie zostało oznaczone jej miejsce zamieszkania, jednak prawidłowo oznaczono numer PESEL. Czy taki testament jest ważny?"

Odpowiedź prawnika: Błędne oznaczenie miejsca zamieszkania spadkodawcy

Zagadnienie wpływu niewłaściwego oznaczenia miejsca zamieszkania spadkobiercy należy rozpatrzyć wyłącznie na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego. Takie błędne oznaczenie pozostaje bowiem bez wpływu na prawidłowość samego aktu notarialnego. Należy bowiem wskazać, iż jest elementem treści czynności prawnej, jaką jest testament. Notariusz w chwili sporządzania aktu notarialnego zawierającego testament Pana babci nie miał obowiązku sprawdzać, czy składane przez Pana babcię oświadczenie woli jest zgodne z rzeczywistością. Adres zamieszkania spadkobiercy jest bowiem treścią oświadczenia woli Pana babci i pozostaje bez wpływu na samą prawidłowość aktu notarialnego.

Podanie niewłaściwego adresu zamieszkania spadkobiercy może jedynie wpływać na skuteczność powołania spadkobiercy. Dotyczy to sytuacji, gdy błędne ustalenie adresu uniemożliwia zidentyfikowanie spadkobiercy. Tym samym nie jest możliwa wykładnia oświadczenia woli spadkodawcy i ustalenie, kto został przez niego powołany do spadku. W niniejszym stanie faktycznym taka okoliczność jednak nie zachodzi. O ile bowiem można by próbować twierdzić, że sam błędny adres uniemożliwia zidentyfikowanie danej osoby, to spadkobierca został oznaczony imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL. Numer PESEL jest niepowtarzalny i jednoznacznie identyfikuje daną osobę – art. 31a ust. 1 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Tym sam ewentualny błąd co do adresu zamieszkania danej osoby pozostaje bez wpływu na ważność aktu notarialnego oraz skuteczność testamentu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika