Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zawiera w art. 1a definicje zarówno budynku, jak i budowli.
Przez budynek rozumie obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Z kolei budowla to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Zgodnie z powyższą definicją posiadanie dachu jest jednym z warunków uznania obiektu za budynek w rozumieniu wskazanej ustawy. Obiekt bez dachu najczęściej jest klasyfikowany jako budowla, co na ogół pozwala bądź znacznie obniżyć wysokość podatku (podatek wynosi do 2% wartości, a nie jest zależny od powierzchni), lub nawet całkowicie uniknąć podatku (należy zaznaczyć, iż odnośnie budowli podatkowi od nieruchomości podlegają tylko budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej).
Niestety jeśli obiekt co do zasady ma dach, ale jest on tylko uszkodzony (np. zerwany w jakiejś części) lokalny organ podatkowy może twierdzić, że obiekt ma dach, a więc jest budynkiem. Oczywiście w takiej sytuacji podatnik może wnieść odwołanie i sytuacja będzie rozważona przez organ drugiej instancji.