Budowa bliźniaka

Pytanie:

"Dokonaliśmy z siostrą zakupu działki budowlanej. Działka ma warunki zabudowy, które mówią, że można tam wybudować dom jednorodzinny. My planujemy wybudowanie małego bliźniaka. Czy będzie taka możliwość, czy gmina wyda pozwolenie na budowę bliźniaka, a może taki dom nie ma statusu domu jednorodzinnego. Jak kształtują się przepisy i ograniczenia odnośnie budowy bliźniaków? "

Odpowiedź prawnika: Budowa bliźniaka

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku – prawo budowlane, określa definicję budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Zgodnie z przepisem art. 3 pkt 2a budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym jest budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni całkowitej budynku.

To czy budynek ma charakter budynku wolnostojącego czy też jest wybudowany w zabudowie bliźniaczej jest odzwierciedleniem stanu faktycznego.

Uprawnienie do wybudowania takiego domu uzależnione jest od tego, czy istnieje na danym terenie plan zagospodarowania przestrzennego, czy też konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W pierwszym przypadku należy się odwołać do postanowień planu zagospodarowania przestrzennego – jeżeli plan umożliwia na danym terenie budowę budynku bliźniaczego, będzie Pani do tego uprawniona (po spełnieniu oczywiście wszystkich wymagań przewidzianych przez przepisy prawne). Jeżeli dla danego terenu nie został uchwalony plan, niezbędne stanie się uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Z niej będzie wynikało, czy budowa bliźniaczego budynku będzie dozwolona.

Proponujemy także zapoznać się z artykułem Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Pawel 2022-10-07 13:26:20

    prawnik jest GUPI

  • Samuel 2021-08-13 16:17:51

    Dzień dobry, czy prawnik może ustosunkować się do komentarza użytkownika MAX? Moim zdaniem podaje on słuszne argumenty. Jeżeli warunki z WZ będą spełnione to wydaje się, że występowanie o kolejną decyzję jest bezcelowe.

  • MAX 2020-10-23 20:29:28

    Witam, nie rozumiem odpowiedzi prawnika!!! Przecież ta działka ma już warunki zabudowy - dom jednorodzinny. W warunkach nie doprecyzowano formy zabudowy np. wolnostojący, bliźniak, szeregowy lub atrialny - innych form zabudowy jednorodzinnej nie przewiduje prawo budowlane!!! Dlaczego ta Pani ma jeszcze raz wystepować o warunki zabudowy? Kto i na podstawie jakich przepisów może zabronić wybudowania bliźniaka w tym konkretnym przypadku, jeżeli w wydanych warunkach zabudowy jest pozwolenie na zabudowe jednorodzinną, i KONIEC!!! Jestem bardzo ciekawy komentarza prawnika. Pozdrawiam serdecznie MAX


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika