Budowa kiosku a pozwolenie na budowę

Pytanie:

"Mam wydzierżawiony plac (grunt) w mieście od osoby prywatnej i chcę postawić tam tzw. kiosk "Ruchu". Czy muszę mieć jakieś zezwolenia nadmieniam, że nie będzie na stałe związany z gruntem?"

Odpowiedź prawnika: Budowa kiosku a pozwolenie na budowę

Kwestię usytuowania na nieruchomości budynku nie związanego trwale z gruntem – tzw. tymczasowego obiektu budowlanego regulują zarówno przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – prawo budowlane oraz ustawy z dnia 27 marca 2003 roku – o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Prawo budowlane określa pojęcie tymczasowego obiektu budowlanego. Jest nim obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe (art. 3 pkt. 5 ustawy prawo budowlane).

Dla postawienia tymczasowych obiektów budowlanych, nie połączonych trwale z gruntem nie jest wymagane pozwolenie na budowę w przypadku gdy są one przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w określonym terminie. Termin ten jest liczony od dnia rozpoczęcia budowy i wynosi maksymalnie 120 dni a inwestor zobowiązany jest zgłosić ten fakt właściwemu organowi wraz z podaniem terminu rozpoczęcia budowy. (art. 29 ust. 1 pkt. 12 w zw. z art. 30 ustawy prawo budowlane). Pozostałe tymczasowe obiekty budowlane (w tym i kioski trwale nie związane z gruntem) dla ich postawienia wymagają więc wydania pozwolenia na budowę przez właściwy organ (w pierwszej instancji jest to starosta). Stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Do wniosku o pozwolenie na budowę inwestor powinien załączyć dokument potwierdzający prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Może to być tytuł wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, ograniczonego prawa rzeczowego, zarządu lub stosunku zobowiązaniowego, jeśli stwarza on możliwość realizacji inwestycji budowlanych.

Niezbędne dla uzyskania pozwolenia na budowę jest także załączenie do wniosku decyzji o warunkach zagospodarowania terenu. Tę kwestię reguluje natomiast ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z przepisem art. 59 ust. 1 niniejszej ustawy, zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy.

Oznacza to, iż w przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Zwolnione z tego obowiązku są m. in. roboty budowlane nie wymagające wydania pozwolenia na budowę. W związku z tym, że do budowy tymczasowego obiektu budowlanego, nawet nie połączonego trwale z gruntem, wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, niezbędne jest także uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, wydawanej w sytuacji braku planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

W związku w powyższym proponujemy również zapoznać się z treścią artykułu zatytułowanego Jak uzyskać pozwolenie na budowę? oraz z treścią odpowiedzi, zamieszczonej na stronie serwisu, zatytułowanej Obiekt tymczasowy


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika