Budowa na działce wspólnej z bratem

Pytanie:

"Wraz z bratem jesteśmy współwłaścicielami działki o powierzchni 840 m2, na której stoi dom (mieszka w nim mój brat). Na tej samej działce chcę wybudować drugi mały dom (100 m2), który będzie moją własnością. Co powinnam zrobić, aby w przyszłości nie okazało się, że popełniłam wielki błąd. Jednocześnie nadmieniam, że podział formalny działki jest raczej niemożliwy, ponieważ jej wymiary będą tak małe, że nikt nie wyda mi zezwolenia na budowę domu (prawo budowlane bardzo dokładnie określa odległości od granicy działki np. szamba, czy też usytuowania budynku itd.)."

Odpowiedź prawnika: Budowa na działce wspólnej z bratem

W zasadzie w treści pytania jest odpowiedź. Jeżeli nie ma możliwości uzyskania pozwolenia na budowę to i nie będzie domu. Samowola budowlana jest bowiem niezwykle restryktywnie traktowana w obecnym prawie (nakaz rozbiórki, odpowiedzialność karna). Jeśli problem natomiast sprowadza się li tylko do niemożności uzyskania pozwolenia w przypadku podziału gruntu na dwie, mniejsze działki, to przy odrobinie zaufania do brata, sprawę może rozwiązać umowa zawarta pomiędzy wami, określająca zasady korzystania ze wspólnej własności (tzw. umowa quoad usum), czyli ja korzystam ze swojego domu, a ty ze swojego. Umowa nie wymaga dla swej ważności szczególnej formy (poza pisemną, która ze względów dowodowych powinna być standardem).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika