Budowa we Włoszech a VAT

Pytanie:

Wykonuję prace budowlane we Włoszech i kupuję tam materiały budowlane. Mam NIP unijny i niepotrzebnie podałem go do faktury za materiały. Włoch wystawił faktury bez VAT-u z adnotacją, że zostanie on opłacony w Polsce. Nie chce wystawić korekty. Materiały nie przekroczyły granicy. Co powinienem zrobić w takiej sytuacji? Czy wykazać wewnątrzunijne nabycie?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zatem, jeśli podatnik nabył towary we Włoszech i tam je zużył, to czynność taka nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Jeśli dostawca towarów potraktował to jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, należy go poinformować, iż towar nigdy nie opuścił Włoch i powinien być przez niego traktowany i opodatkowany jako dostawa krajowa.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: