Budowa we Włoszech a VAT

Pytanie:

"Wykonuję prace budowlane we Włoszech i kupuję tam materiały budowlane. Mam NIP unijny i niepotrzebnie podałem go do faktury za materiały. Włoch wystawił faktury bez VAT-u z adnotacją, że zostanie on opłacony w Polsce. Nie chce wystawić korekty. Materiały nie przekroczyły granicy. Co powinienem zrobić w takiej sytuacji? Czy wykazać wewnątrzunijne nabycie?"

Odpowiedź prawnika: Budowa we Włoszech a VAT

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zatem, jeśli podatnik nabył towary we Włoszech i tam je zużył, to czynność taka nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Jeśli dostawca towarów potraktował to jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, należy go poinformować, iż towar nigdy nie opuścił Włoch i powinien być przez niego traktowany i opodatkowany jako dostawa krajowa.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika