Cesja wierzytelności o zachowek
Pytanie:
"Jakie są warunki dokonania cesji wierzytelności o zachowek? "
Odpowiedź prawnika: Cesja wierzytelności o zachowek
Możliwość przeniesienia wierzytelności z tytułu zachowku na inną osobę wcale nie wynika wprost z przepisów, jednoznacznie przesądził o tym jednak Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 13 lutego 1975 r., III CZP 91/74, OSNCP 1976, nr 1, poz. 6, w którego tezie czytamy: "Uprawniony do zachowku może przenieść na inną osobę przysługującą mu z tego tytułu wierzytelność".
Dopuszczalność przelewu wierzytelności reguluje przepis art. 509 kodeksu cywilnego, który zasadniczo dopuszcza przelew każdej wierzytelności, chyba że sprzeciwia się temu przepis ustawy, zastrzeżenie umowne lub właściwość zobowiązania. Podkreślić jednak należy, iż pomimo, iż w przepisach brak jest ewidentnego zakazu dokonywania takiego przelewu (przelewu wierzytelności z tytułu zachowku), brak jest także zezwolenia wyrażonego wprost na dokonanie takiej cesji. Możliwy wydaje się być zatem (dający się prawnie uargumentować) i pogląd przeciwny.
Co do przelewu wierzytelności, to zakładając, iż jest to po prostu przelew wierzytelności jak każdy inny, zasady pozostają niezmienione na potrzeby tego przypadku. Opis i charakterystyka znajduje się w artykule "Przelew wierzytelności".
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?