Chory psychicznie jako świadek
Pytanie:
"Żona w pozwie alimentacyjnym powołała na świadka swoja matkę, która jest osobą od kilkunastu lat cierpiącą na chorobę psychiczną (depresja z jakimiś powikłaniami) i zażywającą silne leki psychotropowe. Z tego tytułu bierze rentę z ZUS. Sąd oddalił mój wniosek o nieprzesłuchiwaniu takiego świadka, a matka żony oczywiście kłamała w zeznaniach i wymyślała nieprawdziwe historie. Czy osoba chora psychicznie może być świadkiem i czy może uczestniczyć w rozprawach?"
Odpowiedź prawnika: Chory psychicznie jako świadek
Zgodnie z przepisem art. 259 pkt 1 kpc świadkiem nie może być strona niezdolna do spostrzegania i komunikowania swych spostrzeżeń. Z aktualnie przyjętego orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że niezdolność ta musi być aktualna i faktyczna w danym czasie. Nie jest więc wykluczone przesłuchanie w charakterze świadka osoby chorej psychicznie w okresie poprawy stanu zdrowia tej osoby. Podobnie, nie można uznać za niezdolną do spostrzegania i komunikowania swych spostrzeżeń osoby leczonej psychiatrycznie. Sam fakt leczenia psychiatrycznego świadka nie może automatycznie przesądzać o niewiarygodności jej zeznań. Jeżeli sąd więc uznał, iż Pańska teściowa była w chwili składania zeznań zdolna do spostrzegania i komunikowania swych spostrzeżeń, mogła zostać przesłuchana jako świadek. Sąd następnie oceni wiarygodność jej zeznań na podstawie całokształtu sprawy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?