Chory psychicznie jako świadek

Pytanie:

"Żona w pozwie alimentacyjnym powołała na świadka swoja matkę, która jest osobą od kilkunastu lat cierpiącą na chorobę psychiczną (depresja z jakimiś powikłaniami) i zażywającą silne leki psychotropowe. Z tego tytułu bierze rentę z ZUS. Sąd oddalił mój wniosek o nieprzesłuchiwaniu takiego świadka, a matka żony oczywiście kłamała w zeznaniach i wymyślała nieprawdziwe historie. Czy osoba chora psychicznie może być świadkiem i czy może uczestniczyć w rozprawach?"

Odpowiedź prawnika: Chory psychicznie jako świadek

Zgodnie z przepisem art. 259 pkt 1 kpc świadkiem nie może być strona niezdolna do spostrzegania i komunikowania swych spostrzeżeń. Z aktualnie przyjętego orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że niezdolność ta musi być aktualna i faktyczna w danym czasie. Nie jest więc wykluczone przesłuchanie w charakterze świadka osoby chorej psychicznie w okresie poprawy stanu zdrowia tej osoby. Podobnie, nie można uznać za niezdolną do spostrzegania i komunikowania swych spostrzeżeń osoby leczonej psychiatrycznie. Sam fakt leczenia psychiatrycznego świadka nie może automatycznie przesądzać o niewiarygodności jej zeznań. Jeżeli sąd więc uznał, iż Pańska teściowa była w chwili składania zeznań zdolna do spostrzegania i komunikowania swych spostrzeżeń, mogła zostać przesłuchana jako świadek. Sąd następnie oceni wiarygodność jej zeznań na podstawie całokształtu sprawy.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika