Ciężar spadku

Pytanie:

"Mój małoletni syn odziedziczył mieszkanie po mojej mamie. Przez kilka miesięcy przed swoją śmiercią mama przebywała w prywatnym zakładzie pielęgnacyjnym, a wszelkie koszty ponosiłam ja (opłata stała miesięczna, leki i materiały medyczne, dodatkowa opieka medyczna itp.). Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od spadków: \"Do długów i ciężarów zalicza się również koszty leczenia i opieki w czasie ostatniej choroby spadkodawcy, jeżeli nie zostały pokryte za jego życia i z jego majątku\". Czy w przypadku, gdybym musiała zapłacić podatek od spadku (syn nie spełnia wszystkich warunków korzystania z ulgi), mogę te koszty wliczyć w ciężar spadku, skoro zostały pokryte wprawdzie z moich środków ale za życia mamy (opłaty ponosiłam na bieżąco). Zaznaczam, że koszty ponosiłam ja, a spadkobiercą jest mój syn, ale to również ja, a nie syn (co jest oczywiste) będę płaciła ewentualny podatek."

Odpowiedź prawnika: Ciężar spadku

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatku nastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne z tytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 wskazanej ustawy, do długów i ciężarów zalicza się również koszty leczenia i opieki w czasie ostatniej choroby spadkodawcy, jeżeli nie zostały pokryte za jego życia i z jego majątku, koszty pogrzebu spadkodawcy, łącznie z nagrobkiem, w takim zakresie, w jakim koszty te odpowiadają zwyczajom przyjętym w danym środowisku, jeżeli nie zostały pokryte z majątku spadkodawcy, z zasiłku pogrzebowego lub nie zostały zwrócone w innej formie, oraz koszty postępowania spadkowego, wynagrodzenie wykonawcy testamentu, obowiązki wykonania zapisów i poleceń zamieszczonych w testamencie, wypłaty z tytułu zachowku oraz inne obowiązki wynikające z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących spadków.

Z przepisu powyższego wynika, że w razie nabycia rzeczy i praw majątkowych w drodze spadku, długi i ciężary wymienione w tym przepisie dotyczą spadku jako całości, bez względu np. na to, w jakich proporcjach ponieśli je poszczególni spadkobiercy, czy też czy w ogóle zostały poniesione przez spadkobiercę, czy też przez osoby trzecie. Przepis nie precyzuje, że koszty leczenia i opieki mają być pokryte przez spadkobiercę, czy też ze środków spadkobiercy, zatem wydaje się dopuszczalne, aby koszty te były pokryte przez inną osobę niż spadkobierca. Ewentualne roszczenia z tego tytułu (np. osoby, która pokrywała te koszty w miejsce spadkobiercy) mogą być dochodzone na drodze cywilnej (podobnie wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 kwietnia 1984 r. III SA 38/84 ONSA 1984/1 poz. 40).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika