e-prawnik.pl Porady prawne

Co decyduje o zajęciu komorniczym?

Pytanie:

Próbuję ustalić, czy komornik z X zajął ruchomość mojego dłużnika spod Y. Komornik wysłał pisma: jedno do Starosty Powiatowego (kopia do wiadomości dłużnika) informujące, że zajął mienie i wnosi o dokonanie stosownej wzmianki w rejestrze pojazdu, a drugie do dłużnika, że zakazuje mu sprzedaży lub darowania mienia, bo wierzyciel może złożyć wniosek o jego zajęcie. Oba pisma są z tą samą datą. Dłużnik twierdzi, że nie otrzymał protokołu zajęcia, a komornik go nie odwiedzał. Co jest warunkiem koniecznym do tego, żeby mówić o skutecznym zajęciu i kiedy ono następuje: czy jest nim sporządzenie protokołu zajęcia, jego doręczenie - czy może inna czynność?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Co decyduje o zajęciu komorniczym?

Jak podaje Olimpia Marcewicz w „Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz” LEX, 2012 „Do zajęcia dochodzi z chwilą sporządzenia protokołu zajęcia, będącego czynnością konstytutywną”. Podobnie statuuje przepis art. 847 kpc: „Komornik dokonuje zajęcia przez wpisanie ruchomości do protokołu zajęcia” . Zbigniew Merchel w cytowanym wyżej komentarzu precyzuje, że to „z chwilą złożenia podpisu przez komornika na protokole dochodzi do zajęcia”. On również potwierdza konstytutywny charakter tej czynności.

Obecność dłużnika przy zajęciu nie wpływa na obowiązek komornika doręczenia mu odpisu protokołu oraz zawiadomienia o wszczęciu egzekucji (art. 805). Nie jest to jednak warunek konieczny dokonania zajęcia.  

Potrzebujesz porady prawnej?