Cofnięcie pozwu o wydanie nakazu zapłaty
Pytanie:
"Złożyliśmy przeciwko firmie pozew w postępowaniu nakazowym, opłaciliśmy wpis w wysokości 1/4 który określił sąd. Niestety pomimo posiadanych przez nas potwierdzonych faktur sąd skierował sprawę do postępowania zwykłego, dając nam termin 7 dni na wniesienie opłaty pozostałych 3/4 wpisu. Na takie zarządzenie podobno nie można wnieść zażalenia, odwołania. Ponieważ nie posiadamy obecnie kwoty na uzupełnienie wpisu, czy jeśli cofniemy pozew i sąd wtedy umorzy postępowanie otrzymamy zwrot całego wniesionego do tej pory wpisu? Czy w późniejszym okresie znów będziemy mogli ponownie wystąpić z pozwem przeciwko tej firmie?"
Odpowiedź prawnika: Cofnięcie pozwu o wydanie nakazu zapłaty
Art. 203 paragraf 1 przyznaje nieograniczone prawo cofnięcia pozwu do chwili rozpoczęcia rozprawy. Wynika z tego, że na decyzję powoda o cofnięciu pozwu wpłynąć może odpowiedź na pozew lub nawet dalsza wymiana pism przygotowawczych, dokonane jednak przed rozpoczęciem pierwszej rozprawy.
Art. 355 kpc stosuje się dopiero po rozpoczęciu rozprawy. W tym przypadku jednak nie doszło do takiej sytuacji, gdyż z uwagi na nieopłacenie pisma nie mogło być rozpoczęte postępowanie.
Do czasu rozpoczęcia postępowania nie jest wymagana zgoda pozwanego. Cofnięty pozew nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Powód, który cofnął pozew, otrzymuje z urzędu zwrot całego wpłaconego przez siebie wpisu, gdy cofnięcie to nastąpiło przed wysłaniem pozwu stronie pozwanej, a połowę, gdy cofnięcie pozwu nastąpiło przed rozpoczęciem rozprawy, tj. wywołaniem sprawy.
Skoro pismo było nieopłacone, to nie można było nadać mu biegu i nie mogło być dostarczone powodowi.
Zwrot jednak odbywa się z powodu braku formalnego jakim jest uzupełnienie kwoty wpisu. Zatem przysługuje zwrot całej sumy juz wpłaconej.
Sąd nie kwestionował wpłaty jak się wydaje ¼ części wpisu, lecz uznał, że sprawy nie można rozpoznać w postępowaniu nakazowym a zwykłym i dlatego wezwał do uzupełnienia wpisu.
Cofnięty pozew nie wywołuje skutków prawnych i może zostać wniesiony ponownie, chyba że doszło do zrzeczenia się równocześnie z cofnięciem roszczenia.
Natomiast dokonanie cesji wierzytelności spowoduje, że uprawnionym do dochodzenia należności będzie nabywca a nie zbywający wierzytelność.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?