Czas pracy - policja

Pytanie:

"Uprzejmie proszę o wyjaśnienie następującego zagadnienia. W wielu jednostkach policji policjanci pracują ponad wymiarowy czas pracy, często odbywa się to w drodze wręcz nakazu. W związku z tym nasuwa się pytanie, w jaki sposób powinno się stosować przelicznik godzinowy w wyrównywaniu tych godzin (wolne otrzymywane przez policjantów) przy uwzględnieniu pracy w dni robocze oraz ustawowo wolne od pracy, czy ten przelicznik winien być stosowany w oparciu o przepisy kodeksu pracy czy też reguluje to inny akt prawny? Naszym zdaniem przepisy Rozporządzenia w sprawie czasu pracy policjantów niezbyt precyzyjnie to określają. "

Odpowiedź prawnika: Czas pracy - policja

Ustawa o policji stanowi, iż czas pełnienia służby policjanta jest określony wymiarem jego obowiązków, z uwzględnieniem prawa do wypoczynku. Takie określenie czasu pracy powoduje, iż pracownik - tu policjant - zobowiązany jest tyle pracować, ile wymagają jego obowiązki. Ze względów racjonalnych oczywiście ustawodawca wskazuje jednak, że zadania służbowe policjanta powinny być ustalone w sposób pozwalający na ich wykonanie w ramach 40-godzinnego tygodnia służby, w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Ustawa stanowi także, iż w zamian za czas służby przekraczający w/w normę, policjantowi udziela się czasu wolnego od służby w tym samym wymiarze. Stosunek pracy policjanta regulują przepisy wspomnianej już ustawy o policji i to na niej należy opierać wszelkie prawa i obowiązki policjanta. Policjant nie jest zwykłym pracownikiem, ale pracownikiem o specjalnych prawach i obowiązkach, ale także specjalnej funkcji w społeczeństwie, stąd przepisy kodeksu pracy w zakresie, w którym regulacje ustawy o policji są wyczerpujące, nie mają zastosowania. W zakresie czasu pracy policjantów Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 2001 r. w sprawie rozkładu czasu służby policjantów jest aktem wykonawczym do ustawy o policji i jego postanowienia należy stosować.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • wwwskp 2013-04-20 11:26:40

    ludzie tyram po trzy noce po 12 godzin mam 24 godziny przerwy i następna nocka idzie się wykończyć jak to się ma do już jakichkolwiek praw


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika