Częste żądanie podwyższenia alimentów

Pytanie klienta:

""Po upływie czterech miesięcy od wydania przez sąd wyroku zasądzającego rozwód bez orzekania o winie oraz alimenty na moje dwie, nieletnie córki, matka dzieci złożyła do sądu pozew o podwyższenie alimentów z 400 zł na dwie córki do 700 zł. Czy jest określone po jakim czasie od uprawomocnienia się wyroku można składać pozew o podwyższenie alimentów? Jaka może być decyzja sądu w mojej sprawie biorąc pod uwagę fakt że moje dochody oraz wszelkie koszty, które ponoszę nie uległy zmianie? ""

Odpowiedź prawnika:

Art. 135 w związku z art. 138 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy ustanawia zasadę, zgodnie z którą wysokość świadczeń alimentacyjnych orzeczonych przez sąd może zostać zmieniona w wypadku, gdy znacznie zwiększy się zdolność zarobkowa lub majątkowa zobowiązanego lub istotnie zwiększą się lub zmniejszą usprawiedliwione potrzeby uprawnionego. W przypadku świadczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci, usprawiedliwione potrzeby wzrastają z reguły wraz z wiekiem ze względu na wzrost kosztów związanych z edukacją dziecka. Jednak sam upływ czasu (przepisy prawa nie wyznaczają terminu, po upływie którego można żądać zmiany wysokości świadczeń alimentacyjnych), nie jest wystarczający do orzeczenia przez sąd o zmianie wysokości świadczeń alimentacyjnych, ponieważ konieczne jest również wykazanie zwiększenia potrzeb dziecka lub zwiększenie możliwości zarobkowych ojca. Wysokość alimentów na rzecz dziecka powinna być ustalona w stosunku do obecnych potrzeb dziecka; nie mogą być uwzględnione przewidywane dopiero w przyszłości koszty nauki, wydatki szkolne itp. Górną granicą świadczeń alimentacyjnych są zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego, chociażby nawet w tych ramach nie znajdowały pokrycia wszystkie usprawiedliwione potrzeby uprawnionego do alimentacji. Jeżeli zatem Pańskie mozliwości zarobkowe i majątkowe nie pozwalają na zaspokojenie potrzeb dzieci, nawet usprawiedliwionych, nie powinno dojść do podwyższenia alimentów. Osoba, która domaga się zmiany orzeczenia dotyczącego wysokości alimentów powinna udowodnić zaistnienie okoliczności, które takie żądanie uzasadniają (Pańska żona powinna udowodnić, że zwiększyły się Pana możliwości zarobkowe czy majątkowe lub że wzrosły potrzeby dzieci). Sąd ocenia zasadność podwyższenia wysokości swiadczeń alimentacyjnych na podstawie całości materiału dowodowego zebranego w sprawie.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.