Pełnomocnik świadkiem

Pytanie:

"Mam adwokata, który jest moim pełnomocnikiem w sprawie cywilnej. Mój adwokat nie może pojechać do odległego o kilkaset kilometrów miasta, gdzie będzie przesłuchiwany mój świadek w ramach pomocy prawnej, by nie musiał przyjeżdżać do sądu, w którym toczy się sprawa. Ja również nie mogę być tam obecna, gdyż mam w tym terminie inne zobowiązania. - Czy prawo dopuszcza taką możliwość, bym ustanowiła swego męża moim pełnomocnikiem, by zamiast mnie był obecny przy przesłuchaniu w/w świadka? Jeśli tak, to w jaki sposób ustanowić męża kolejnym pełnomocnikiem? Czy należy to zrobić aktem notarialnym, czy taż inaczej? Czy mój mąż, będąc obecnym przy przesłuchaniu świadka (jego matki), będzie mógł ponownie stanąć przed sądem w celu ponownego złożenia zeznań w mojej sprawie, czy też jego obecność przy przesłuchaniu świadka w tej sprawie, w której on zeznawał i ma zeznawać ponownie, bo tego się domaga (fałszywa treść protokołu, nie dyktowanie protokolantce do protokołu przez przewodniczącego, brak podpisów na protokole zarówno przewodniczącego jak i protokolantki - o świadkach nie wspomnę) dyskredytuje go jako świadka i uniemożliwi mu ponowne złożenie zeznań w mojej sprawie? Czy w w/w sytuacji mogę na dodatkowego pełnomocnika, który zastąpi mnie i mojego adwokata przy przesłuchaniu świadka w ramach pomocy prawnej w miejscu jego zamieszkania, powołać inną osobę, (tylko jeśli mężowi uniemożliwiłoby to ponowne złożenie zeznań w tej sprawie)? a jeśli tak, to w jaki sposób i w jakiej formie? Czy świadek ma po swych zeznaniach prawo żądać dania mu jego zeznań do przeczytania, i czy ma prawo żądać by mógł je podpisać? Obawiam się tego, że mój świadek zezna i przeczyta co innego, a do sądu, w którym toczy się sprawa, dotrą zupełnie inne zeznania-mam podstawy sądzić, że sprawa jest ustawiona - pozwana powiedziała mi to niemal wprost, a przebieg sprawy zdaje się to potwierdzać. Kto decyduje o treści pytań, które będą zadawane świadkowi w ramach pomocy prawnej w jego miejscu zamieszkania? Skąd sędzia w odległym sądzie będzie wiedział jakie pytania zadawać świadkowi i kto o tym decyduje? A może te "zamiejscowe" przesłuchania rządzą się innymi prawami i zapisane będzie tylko to, co świadek zezna w swobodnej wypowiedzi? Czy ja lub jakikolwiek mój pełnomocnik prawny, mamy prawo zadawać pytania świadkowi, tak jak to się dzieje w macierzystym sądzie, przed którym toczy się moja sprawa?"

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnik świadkiem

Tak, prawo dopuszcza, by Pani ustanowiła swoim pełnomocnikiem męża. W tym celu należy udzielić mu pełnomocnictwa. Prawo nie wymaga, by pełnomocnictwo było udzielone w formie notarialnej. Moza więc udzielić pełnomocnictwa na kartce papieru podpisanej przez Panią. W takiej sytuacji mąż powinien posiadać oryginał, który pozostawi w sądzie. Jeżeli chcą Państwo pozostawić w sądzie kopię pełnomocnictwa, można ją uwierzytelnić u notariusza. Każdy dokument pełnomocnictwa składany do sądu opłaca się opłatą skarbową 17 zł. Wraz z pełnomocnictwem składa się potwierdzenie dokonania opłaty. Więcej informacji na temat pełnomocnictwa procesowego znajduje się w poradzie: Pełnomocnictwo procesowe
Na naszych stronach znajdzie Pani również przykładowy wzór pełnomocnictwa: Pełnomocnictwo procesowe
Prawo nie zabrania występowania pełnomocnika w charakterze świadka. Pełnomocnik strony może być przesłuchany w charakterze świadka. Przyjmuje się jednak na ogół, że pełnomocnik powołany na świadka powinien zrzec się pełnomocnictwa" (por. Ereciński Tadeusz w: Najnowsze wydanie: Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część pierwsza. Postępowanie rozpoznawcze. Część druga, Postępowanie zabezpieczające, Jędrzejewska Maria, Ereciński Tadeusz, Gudowski Jacek, Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis wydanie II, za: J. Kobiałka, Odpowiedź prawna i K. Knoppek, Przesłuchanie pełnomocnika procesowego w charakterze świadka).  Proszę jednak pamiętać o tym, że zgodnie z art. 264 kpc świadkowie, którzy nie złożyli jeszcze zeznań, nie mogą być obecni przy przesłuchaniu innych świadków. "Art. 264 zd. drugie ma na celu zagwarantowanie prawidłowości i obiektywności zeznań poszczególnych świadków. Okoliczność, że pewne osoby były przy przesłuchaniu świadków, nie wyłącza możliwości następnego powołania ich na świadków i złożenia przez nich zeznań. W razie naruszenia art. 264, sąd powinien uwzględnić tę okoliczność według zasad ogólnych wyrażonych w art. 233" (tak: Ereciński Tadeusz w: Najnowsze wydanie.

..). Tak więc sąd wydając wyrok będzie oceniał czy zeznania świadka jako osoby, która była obecna przy zeznaniach innego świadka należy uznać za wiarygodne i przekonywujące, czyli w uproszczeniu rzecz biorąc, będzie oceniał, czy świadek wiedział jak ma zeznawać, ponieważ był obecny na przesłuchaniu innego świadka.
Może Pani jak najbardziej powołać na pełnomocnika innego adwokata lub radę prawnego, który mieszka niedaleko sądu, który będzie przesłuchiwał świadka w formie pomocy prawnej (lub innego pełnomocnika z kręgu osób, które można powołać na pełnomocnika). W tym celu należy udzielić mu pełnomocnictwa procesowego (tak jak i mężowi) w formie pisemnej. Na marginesie można dodać, że możliwe jest powołanie pełnomocnika tylko w celu reprezentowania Pani w sprawie przed sądem, który słucha świadka w formie pomocy prawnej.
Zgodnie z art. 273 kpc, zeznanie świadka, po zapisaniu do protokołu, będzie mu odczytane i stosownie do okoliczności na podstawie jego uwag uzupełnione lub sprostowane. Jeżeli jednak sąd nie odczytałby w ogóle zeznań świadka, prawo do wniesienia zastrzeżenia do protokołu wskazujące na uchybienie w procedurze miałyby strony postępowania (lub ich pełnomocnik), a nie świadkowie. Jeżeli świadek jest przesłuchiwany w drodze pomocy prawnej, powinien on również podpisać protokół zawierający jego zeznania. Jeżeli przy przesłuchaniu są obecne strony (lub ich pełnomocnik) , również i one podpisują protokół. Jeżeli sąd nie przedstawiłby protokołu do podpisu, znowu zastrzeżenia może wnieść nie świadek, lecz strona postępowania (lub jej pełnomocnik). Jeżeli świadek ma być przesłuchany w drodze pomocy prawne, sąd zobowiązuje obie strony do przedstawienia pytań, na które świadek ma odpowiedzieć. Dodatkowo również sąd może przygotować swoją listę. Dokumenty te są przesyłane tam, gdzie świadek będzie słuchany i te pytania z listy są zadawane. Jeżeli przy przesłuchaniu obecne są osobiście strony, również i one mogą zadawać pytania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika