Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z opisu sytuacji wynika, że mogło (ale nie musiało – to wyjaśni organ ścigania) dojść do popełnienia przez Panią wykroczenia z art. 77 kodeksu wykroczeń, stosownie do którego kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
Jednym z podstawowych zadań Policji jest wykrywanie wykroczeń oraz ściganie ich sprawców (art. 1 ust. 1a pkt 4 ustawy o Policji), co realizuje m.in. w ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych (np. przez rozpytywanie). Policja może także prowadzić czynności wyjaśniające, które poprzedzają wystąpienie do sądu z wnioskiem o ukaranie za wykroczenie (art. 54 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia). Oba rodzaje czynności mogą występować obok siebie.
Żaden przepis nie zabrania podejmowania w/w czynności na podstawie tzw. anonimu (i odwrotnie, przepisy dotyczące tych czynności wcale nie wymagają imiennego zgłoszenia). Wręcz przeciwnie, w wielu sytuacjach podjęcie określonych działań będzie wręcz obowiązkiem Policji, skoro ma ona wykrywać wykroczenia i ścigać ich sprawców.