Dane osobowe i wypowiedzi na publicznym forum

Pytanie:

Czy w przypadku braku chęci dalszego uczestnictwa w internetowym forum dyskusyjnym lub na skutek usunięcia mnie ze składu forum, co pozbawia mnie możliwości edycji własnych wypowiedzi mam prawo ubiegać się o wykasowanie wszystkich moich postów i poprosić o usunięcie danych osobowych?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Każda osoba, której dane znajdują się w zbiorze, może żądać, by jej dane uzupełniono, uaktualniono, czy sprostowano dane osobowe. Można także żądać czasowego lub stałego wstrzymania przetwarzania danych lub ich usunięcia, jeżeli są one niekompletne, nieaktualne, nieprawdziwe lub zostały zebrane z naruszeniem ustawy albo są już zbędne do realizacji celu, dla którego zostały zebrane. W opisanych przypadku, gdy użytkownik zostanie usunięty z forum, należy uznać, iż mamy do czynienia z ostatnia sytuacją, tzn. dane są już zbędne.

Natomiast inaczej rzecz się ma w przypadku postów. Nie można żądać ich usunięcia z forum. Nie stanowią  one bowiem danych osobowych użytkownika, chyba, że w konkretnej wypowiedzi znajdują się informacje, pozwalające na identyfikujące piszącego, np. „jestem (nazwisko), mieszkam w (adres)” itp.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

alicja

12.6.2012 16:2:18

Re: Dane osobowe i wypowiedzi na publicznym forum

Ale jeśli tych postów jest kilakdziesiat tysiecy i mimo braku oczywstych danych- pozostają nadal widoczne informacje na mój temat? do wglądu kazdego-miomo skasowania konta? Dodam, że łatwo zidentyfikować osobę-bo są nie wykasowane zdjęcia pod starymi postami, których nie mogę edytować?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY