Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. małżonka, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
2) udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 (9.637 zł) - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
Zatem co do zasady małżonkowie mogą udzielać sobie darowizn dowolnej wysokości, przy czy jeśli darowizny w okresie ostatnich 5 lat przekroczyły kwotę 9.637 zł, to darowizny takie mogą korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn tylko o ile zostały spełnione powyższe warunki odnośnie sposobu dokonania darowizny (co do zasady przelewem) i w terminie 6 miesięcy zostanie darowizna zgłoszona właściwemu naczlnikowi urzędu skarbowego (formularz SD-Z2). Jeśli było wiele mniejszych darowizn, to faktycznie każda z nich powinna być oddzielnie zgłoszona (zwłaszcza, że poz. 4 formularza SD-Z2 nakazuje podać datę nabycia).
Oczywiście organ podatkowy może podejmować się kontroli darowizn między małżonkami, również za pomocą historii rachunków bankowych, których organ podatkowy może zażądać. Taka kontrola może nastąpić np. przy badaniu czy środki przekazywane przez małżonka nie pochodziły z nieujawnionych źródeł, albo przy okazji kotroli działalności gospodarczej (o ile którys z małżonków takową wykonuje).