Darowizny od zagranicznych kontrahentow

Pytanie:

"Dostajemy darowizny od kontrahentów z UE w postaci darmowych produktów (które następnie przekazujemy za darmo naszym klientom lub sprzedajemy) oraz w postaci gotówki na konto (pieniądze te przekazujemy później organizacjom charytatywnym). Jesteśmy podatnikiem CIT oraz VAT. Jak te transakcje (otrzymanie darowizn) powinny być ujęte w świetle podatku VAT oraz CIT? "

Odpowiedź prawnika: Darowizny od zagranicznych kontrahentow

Zagadnienie darowizn (w postaci produktów oraz gotówki) otrzymanych od kontrahentów z Unii Europejskiej ma na gruncie prawa podatkowego różne konsekwencje w podatku od towarów i usług (VAT) i podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Na gruncie VAT nie dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535, ze zm.), czynnością podlegającą opodatkowaniu jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem. Nie podlegają opodatkowaniu w Polsce wszelkie czynności odpowiadające wewnątrzwspólnotowemu nabyciu towarów, które następują bez wynagrodzenia (są nieodpłatne). Wyjątkiem od powyższej zasady są przypadki, o których mowa w art. 11 ustawy. Z pytania nie wynika jednak, aby któryś z przypadków opisanych w art. 11 ustawy mógł mieć zastosowanie. Tym samym należy uznać, iż w omawianym przypadku fakt przesłania przez zagranicznych kontrahentów towarów nie wiąże się z wystąpieniem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Oczywiście przekazanie gotówki przez zagranicznych kontrahentów również nie jest objęte podatkiem VAT.

Na gruncie CIT, przychodem są zarówno otrzymane pieniądze (art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT) i to niezależnie, czy przekazane gotówką, bezgotówkowo, w walucie polskiej, czy w obcej, a także wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT). Wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania (art. 12 ust. 5 ustawy o CIT).

Podsumowując, otrzymane darowizny pieniężne i rzeczowe nie powodują u Państwa konsekwencji w VAT, są natomiast przychodami dla potrzeb CIT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Mykeil 2021-03-26 11:41:51

    Nieprawda panie prawniku. Art. 7.2 . Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa. VAT także należy zapłacić.

  • Grzegorz 2011-09-02 20:44:35

    jesli sie zostanie beneficjentem rachunku za granica i w bank zagraniczny w momencie przekazania na moj rachunek wnosi ze musze zaplacic podatek od spadku, ktory dziedziczy jego corka, to co wtedy? zalezy taki podatek od wysokosci sumy spadku, prosze o szybkie wyjasnienie, poniewaz pomimo tego ze pracuje jakos nie moge zebrac zadanej kwoty tyle ze sa za tym realne pieniadze o ludziach nie wspominajac czy instytucjach, czy jeszcze w momencie wplyniecia przelewu z zagranicznego banku musze jeszcze oprocz tego zglosic ten fakt do Urzedu skarbowego w Polsce, czy juz nie jezeli zaplacilem bankowi zagranicznemu....? prosze o wyjasnienie w miare szczegolowe? ....


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika