Deklaracja wekslowa a porozumienie wekslowe

Pytanie:

"Jaka jest różnica pomiędzy deklaracją wekslową a porozumieniem wekslowym?"

Odpowiedź prawnika: Deklaracja wekslowa a porozumienie wekslowe

W pierwszej kolejności należy stwierdzić, iż przez deklarację wekslową rozumie się porozumienie wekslowe, o którym mowa w art. 10 prawa wekslowego. Nazwa deklaracja wekslowa wzięła się z praktyki. Nazwy deklaracja wekslowa i porozumienie wekslowe mogą być w zasadzie używane zamiennie.

Następnie warto wskazać, iż porozumienie wekslowe zawiera się w przypadku weksla in blanco ( nazwa weksle in blanco również wykształciła się w praktyce i odpowiada ona ustawowemu określeniu: weksel niezupełny w chwili wystawienia [ por. art. 10 prawa wekslowego] ) . Faktycznie ustawodawca posługuje się pojęciem porozumienia wekslowego tylko w przypadku weksla niezupełnego w chwili wystawienia. Jednakże w praktyce, ze względów bezpieczeństwa, strony zobowiązania wekslowego zawierają również podobne porozumienie (deklarację wekslową) w przypadku weksli własnych lub trasowanych. Warto również nadmienić, iż prawo wekslowe cechuje niezwykle wysoki stopień rygoryzmu formalnego rzadko stosowany przez ustawodawcę odnośnie innych rodzajów stosunków prawnych. Taki kształt regulacji prawa wekslowego wymaga dużej ostrożności od stron zobowiązania wekslowego. Jeżeli bowiem podmioty prawa decydują się na zawarcie zobowiązania wekslowego to należy uznać, iż godzą się na dostosowanie się do wymogów owego rygoryzmu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika