Delegacja służbowa w niedzielę

Pytanie:

"Pracownik etatowy został wysłany przez pracodawcę w delegację zagraniczną, która trwała od środy do wtorku. Czyli w niedzielę pracownik przebywał w delegacji, ale nie wykonywał pracy. Czy za tą niedzielę przysługuje pracownikowi dzień wolny od pracy?"

Odpowiedź prawnika: Delegacja służbowa w niedzielę

Podróż służbowa nie jest uznawana za czas pracy pracownika. Wynika to m.in. z art. 128 § 1 Kodeksu pracy: „Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy”.

 

Potwierdza to ponadto orzecznictwo, choćby Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 czerwca 2005 r. sygn. II PK 265/2004 - Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej (oraz ewentualnego pobytu w tej miejscowości) nie jest pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 kp), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlega wliczeniu do jego normy (nie może być od niej „odliczony”), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy ma w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczupla limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku.

 

Z powyższego można wyciągnąć, że jeśli w czasie delegacji w dniu wolnym od pracy były wykonywane obowiązki pracownicze, to do czasu pracy należy zaliczyć tę część delegacji, w której zatrudniony wykonywał pracę. W takim przypadku za świadczenie pracy w dzień wolny wynikający z zachowania zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, pracownikowi należałby się inny dzień wolny. Jeśli praca nie była wykonywana w dniu wolnym od pracy, a przypadającym na czas delegacji służbowej, to dzień wolny się nie należy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika