Długi i zobowiązania w spadku po wspólniku

Pytanie:

"W spadku otrzymałam udziały w spółce cywilnej. Wspólnicy tej spółki chcą mnie w równym stopniu, co oni sami, obciążyć długami i zobowiązaniami tej spółki, na które do tej pory nie miałam wpływu. Spadkodawca chciał jedynie zapewnić mi udział w zyskach tej spółki oraz część majątku, który wniósł do spółki. Czy przyjmując spadek (udziały w spółce) muszę przyjąć także zobowiązania zmarłego wspólnika za długi spółki? Czy ewentualne zrzeczenie się takiego spadku wymagałoby pisemnego poinformowania wspólników tej spółki?"

Odpowiedź prawnika: Długi i zobowiązania w spadku po wspólniku

Z pytania wynika, że umowa spółki po śmierci jednego ze wspólników nadal obowiązuje. Wspólników musiało być więc co najmniej trzech. W przypadku spółki cywilnej brak jest udziału w rozumieniu prawa majątkowego podlegającego dziedziczeniu, takiego jak udziały w spółce z o.o. lub akcje. Jeżeli umowa spółki cywilnej nie zawiera w tym względzie żadnych postanowień, spadkobierca nie staje się wspólnikiem. W takim przypadku spadkobiercy należy naszym zdaniem zwrócić w naturze rzeczy, które zmarły wspólnik wniósł do spółki do używania oraz wypłacić w pieniądzu wartość wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia – wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega natomiast zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika.

Ponadto spadkobiercy należałoby wypłacić w pieniądzu taką wartość wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym zmarły wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.

Pozostali wspólnicy powinni spadkobiercy wypłacić stosowna kwotę po odliczeniu nie spłaconych jeszcze zobowiązań.

Spadkobierca odpowiada bowiem także za długi spadkodawcy (zmarłego wspólnika).

W obecnej chwili spadkobierca nie może zrzec się spadku, może jednak spadek odrzucić lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Nie ma przy tym obowiązku powiadamiania wspólników spółki cywilnej.

Więcej informacji na ten temat zawierają artykuły Czy zawsze można odrzucić spadek? Odrzucenie spadku z pokrzywdzeniem wierzycieli

Odrzucenie spadku - czy nieograniczone czasowo? Jakie są jego skutki?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika