Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z pytania wynika, że umowa spółki po śmierci jednego ze wspólników nadal obowiązuje. Wspólników musiało być więc co najmniej trzech. W przypadku spółki cywilnej brak jest udziału w rozumieniu prawa majątkowego podlegającego dziedziczeniu, takiego jak udziały w spółce z o.o. lub akcje. Jeżeli umowa spółki cywilnej nie zawiera w tym względzie żadnych postanowień, spadkobierca nie staje się wspólnikiem. W takim przypadku spadkobiercy należy naszym zdaniem zwrócić w naturze rzeczy, które zmarły wspólnik wniósł do spółki do używania oraz wypłacić w pieniądzu wartość wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia – wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega natomiast zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika.
Ponadto spadkobiercy należałoby wypłacić w pieniądzu taką wartość wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym zmarły wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.
Pozostali wspólnicy powinni spadkobiercy wypłacić stosowna kwotę po odliczeniu nie spłaconych jeszcze zobowiązań.
Spadkobierca odpowiada bowiem także za długi spadkodawcy (zmarłego wspólnika).
W obecnej chwili spadkobierca nie może zrzec się spadku, może jednak spadek odrzucić lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Nie ma przy tym obowiązku powiadamiania wspólników spółki cywilnej.
Więcej informacji na ten temat zawierają artykuły Czy zawsze można odrzucić spadek? Odrzucenie spadku z pokrzywdzeniem wierzycieli
Odrzucenie spadku - czy nieograniczone czasowo? Jakie są jego skutki?