Dłużnik dzierżawca a egzekucja z nieruchomości
Pytanie:
"Właśnie otrzymałem od starosty informację o tym, że mój dłużnik jest właścicielem działki oraz dzierżawcą dwóch działek. Jest to odpowiedź na moje zapytanie, czy jest on właścicielem nieruchomości na terenie powiatu. Czy więc do dzierżawionej przezeń ziemi można wszcząć egzekucję jak do jego własnej?"
Odpowiedź prawnika: Dłużnik dzierżawca a egzekucja z nieruchomości
Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Dzierżawa nieruchomości nie ustanawia więc własności nieruchomości na rzecz dzierżawcy, a w związku z tym nie można wszcząć egzekucji z tej nieruchomości przeciwko dzierżawcy (który nie jest właścicielem tej nieruchomości).
Egzekucja z nieruchomości jest to egzekucja z prawa własności nieruchomości (dzierżawa nie jest prawem własności tylko prawem do używania i pobierania pożytków), stanowi ona jeden ze sposobów egzekucji świadczenia pieniężnego.
W powyższym zakresie prosimy zapoznać się z treścią poniższych artykułów:
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?