Dłużnik dzierżawca a egzekucja z nieruchomości

Pytanie:

Właśnie otrzymałem od starosty informację o tym, że mój dłużnik jest właścicielem działki oraz dzierżawcą dwóch działek. Jest to odpowiedź na moje zapytanie, czy jest on właścicielem nieruchomości na terenie powiatu. Czy więc do dzierżawionej przezeń ziemi można wszcząć egzekucję jak do jego własnej?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Dzierżawa nieruchomości nie ustanawia więc własności nieruchomości na rzecz dzierżawcy, a w związku z tym nie można wszcząć egzekucji z tej nieruchomości przeciwko dzierżawcy (który nie jest właścicielem tej nieruchomości).

Egzekucja z nieruchomości jest to egzekucja z prawa własności nieruchomości (dzierżawa nie jest prawem własności tylko prawem do używania i pobierania pożytków), stanowi ona jeden ze sposobów egzekucji świadczenia pieniężnego.

W powyższym zakresie prosimy zapoznać się z treścią poniższych artykułów:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Andrzej

5.11.2018 21:37:46

Re: Dłużnik dzierżawca a egzekucja z nieruchomości

A jak to się ma do trochę innej sytuacji? Jest aukcja komornicza mieszkania, a w księdze wieczystej widnieje zapis że właściciel zabezpieczył żonę na taką okoliczność (a być może i siebie bo kto będzie chciał kupić takie mieszkanie).. mianowicie chodzi o zapis w księdze że na kolejne 30 lat umowa dzierżawy jest na żonę dłużnika. Czy jak kupię takie mieszkanie to czy będę mógł wymeldować tę kobietę, bez żadnych zobowiązań? dziękuję za odpowiedź.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: