Dochody osoby współpracującej

Pytanie:

"Zatrudniam żonę w mojej firmie jako osobę współpracującą. Jak wykazać dochody żony np. miesięczne lub w PIT? Czy żona musi mieć umowę o pracę?"

Odpowiedź prawnika: Dochody osoby współpracującej

Małżonkowie często współpracują w działalności gospodarczej formalnie prowadzonej przez jednego z nich. Małżonkowie nie muszą zawierać umowy o pracę, chociaż nie ma takiego zakazu. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie traktuje osoby współpracującej jako podatnika osiągającego dochody z wykonywania działalności gospodarczej. W związku z tym nie nakłada na nią obowiązku samodzielnego obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Obowiązek rozliczenia osoby współpracującej z uzyskanych z tego tytułu dochodów spoczywa w tym przypadku na podatniku prowadzącym działalność jako na płatniku (por. Izba Skarbowa w Gdańsku, informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 6 lipca 2004 r., sygn. BI/005/0145/04).

Zatem w przypadku zatrudnienia żony, jako osoby współpracującej, na mężu spoczywają obowiązki płatnika, czyli obowiązek obliczenia, poboru i odprowadzenia należnych zaliczek na podatek dochodowy na konto właściwego urzędu skarbowego. Po zakończeniu roku podatkowego, mąż zobowiązany jest sporządzić informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11), doręczyć go żonie oraz przesłać do urzędu skarbowego właściwego według jej miejsca zamieszkania. Żona uzyskująca jedynie przychody jako osoba współpracująca powinna złożyć we właściwym urzędzie skarbowym do końca kwietnia roku następnego zeznanie PIT-37.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Krzysztof 2014-09-07 14:00:05

    Ile wynosi dochód osoby wpółpracującej (żony) np. do obliczenia podstawy emerytury. Jeżeli nie ma umowy o pracę to dochód ten jest nieokreślony? Czy dochody z całego roku dzielą się na pół w przypadku zatrudnienia żony jako osoby współpracującej. Pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika