Dokument SAD przy imporcie
Pytanie:
"Firma dokonuje importu. Urząd celny nalicza podatki oraz cło i ze względu na fakt, iż wartość celna jest niższa od 1000 Euro, nie wystawia dokumentu SAD a dokument potwierdzający dokonanie zgłoszenia celnego, na którym widnieje podliczenie podatków oraz cła. Czy taki dokument ma taką samą wartość jak dokument SAD i można na jego podstawie dokonać rozliczenia kosztów? "
Odpowiedź prawnika: Dokument SAD przy imporcie
Przede wszystkim, otrzymanie dokumentu celnego wiąże się z rozliczeniem podatku VAT. W ustawie z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.) ustawodawca nie wskazuje jakiego rodzaju dokumenty mogą być podstawą do dokonania zapisów rejestrach podatku VAT. W art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, zawarte jest uregulowanie, że: kwotę podatku naliczonego stanowi w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego. Dokumentem celnym, zaś jest nie tylko dokument SAD. Obok standardowego dokumentu SAD, dokumentami celnymi są także: zgłoszenia tranzytowe, deklaracje skrócone, potwierdzenie dokonania zgłoszenia celnego, powiadomienia w procedurze uproszczonej. Otrzymany przez Firmę dokument potwierdzenia jest deklaracją skróconą, niemniej jest dokumentem celnym, na podstawie, którego mogą Państwo dokonać zapisów zarówno dla celów podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych podstawą do księgowania będą przepisy rozporządzenia z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. nr 152, poz. 1475 ze zm.). W § 12 ust. 3 czytamy: podstawą zapisów w księdze są dowody stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
-
wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
-
datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
-
przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
-
podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych
- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.
Otrzymane przez Firmę potwierdzenie zawiera wszystkie wymagane prawem elementy. W polu A potwierdzenia zawarte są dane urzędu celnego, w polu B – wszelkie dane Państwa Firmy, pole D zawiera opis towaru, w tym ilośc i jednostkę miary oraz obliczenie należności, w tym kwot netto, kwot podatku VAT, kwot cła oraz kwotę brutto. Innymi słowy, otrzymany przez Państwa dokumnt celny jest dokumntem księgowym i na jego podstawie powinni Państwo zaksięgować koszt w podatku dochodowym oraz rozliczyć podatek VAT.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?