Doniesienie do prokuratury
Pytanie:
"W dniu 9 grudnia bieżącego roku na portalu X w jednej z wypowiedzi obrażono Stowarzyszenie Y sugerując m.in., że \"zbija kasę\" oraz \"marnotrawi\" środki. Planujemy złożyć doniesienie do prokuratury w tej sprawie. Zgodnie z oświadczeniem administratora X zabezpieczył on wszelkie dane związane z ta sprawą. Jak powinno wyglądać takie doniesienie? "
Odpowiedź prawnika: Doniesienie do prokuratury
Z zadanego pytania wynika, że najprawdopodobniej miało miejsce zniesławienie stowarzyszenia. Podmiot ten został pomówiony o marnotrawienie środków pieniężnych. Przestępstwo zniesławienia jest regulowane w kodeksie karnym:
Art. 212. § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.
Doniesienie do prokuratury raczej nie przyniesie spodziewanego efektu. Prokuratura najpewniej odmówi wszczęcia postępowania wskazując, że czyn ten nie jest ścigany z oskarżenia publicznego.
Pozostaje zatem złożenie prywatnego aktu oskarżenia. Warunki formalne tego pisma wynikają m.in. z art. 119 kodeksu postępowania karnego.
Art. 119. § 1. Pismo procesowe powinno zawierać:
1) oznaczenie organu, do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy,
2) oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo,
3) treść wniosku lub oświadczenia, w miarę potrzeby z uzasadnieniem,
4) datę i podpis składającego pismo.
§ 2. Za osobę, która nie może się podpisać, pismo podpisuje osoba przez nią upoważniona, ze wskazaniem przyczyny złożenia swego podpisu.
Przy czym prywatny akt oskarżenia może ograniczyć się do oznaczenia osoby oskarżonego, zarzucanego mu czynu oraz wskazania dowodów, na których opiera się oskarżenie (art. 487 kpk).
Oskarżyciel prywatny musi opłacić swój akt oskarżenia. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 28 maja 2003 r. w sprawie wysokości zryczałtowanej równowartości wydatków w sprawach z oskarżenia prywatnego (Dz. U. 2003 r., Nr 104 poz. 980) wysokość opłaty w sprawach z oskarżenia prywatnego wynosi 300 zł.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?