Dopłata do zasądzonych alimentów

Pytanie:

"Na wniosek byłej żony, sąd podwyższył mi kwotę płaconych alimentów od dnia złożenia przez nią pozwu tj. od 17-go września ubiegłego roku. Była żona jak twierdzi po konsultacji z prawnikiem, żąda abym zapłacił różnicę pomiędzy wcześniej zasądzoną kwotą a nową za cały miesiąc wrzesień a nie tylko licząc od 17-go. Ponadto 24-go września i 9-go listopada ubiegłego roku przekazałem dość znaczne kwoty przelewem z podaniem celu: leczenie córki. Czy teraz wobec koniecznosci uzupełnienia kwot alimentów do nowozasądzonej wysokości mogę te wpłaty także uwzględnić? Była żona, twierdzi (znowu jakoby po konsultacji z prawnikiem) że nie, że to były moje dobrowolne wpłaty. "

Odpowiedź prawnika: Dopłata do zasądzonych alimentów

W związku z sądowym podwyższeniem alimentów od 17 września ubiegłego roku będzie Pan zobowiązany do uiszczenia różnicy pomiędzy kwotą alimentów faktycznie, rzeczywiście płaconych przed dokonaniem podwyższenia a kwotą alimentów ustalonych w orzeczeniu o ich podwyższeniu. Obowiązek dopłaty różnicy obowiązuje dopiero od 17 września, w związku z tym nie jest Pan zobowiązany do dokonania dopłaty za cały wrzesień. W ramach rozliczenia (dopłaty) różnicy będzie Pan mógł uwzględnić tylko i wyłącznie dokonane przez Pana nadpłaty alimentów ponad kwotę ustaloną wcześniejszym orzeczeniem sądowym. W tym przypadku różnica będzie bowiem liczona nie od wysokości alimentów ustalonych wcześniejszym wyrokiem sądowym, ale od wysokości alimentów rzeczywiście przez Pana uiszczonych. Jeżeli jednak przekazane przez Pana 24 września i 9 listopada kwoty na leczenie córki nie były traktowane jak świadczenia alimentacyjne (nie zostały zaliczone do alimentów za wrzesień i listopad), trzeba będzie potraktować je jako dobrowolne wpłaty. Należy także podkreślić, że dokonane przez Pana wpłaty miały jednorazowy charakter. W związku z tym nie będzie raczej możliwe uwzględnienie tych kwot przy obliczeniu różnicy pomiędzy płaconymi wcześniej alimentami a alimentami ustalonymi w orzeczeniu o ich podwyższeniu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika