Dopuszczenie wózka widłowego do ruchu drogowego

Pytanie:

"Firma użytkuje wózek widłowy z napędem silnikowym. Od czasu do czasu chciałaby przejechać niewielki odcinek drogi po drodze publicznej. Czy może poruszać się wózkiem widłowym po drodze publicznej na krótkich dystansach? Jakie warunki należy spełnić?"

Odpowiedź prawnika: Dopuszczenie wózka widłowego do ruchu drogowego

Wózek widłowy należy uznać za maszynę lub urządzenie przystosowane do poruszania się po drodze. Wózek widłowy może zatem uczestniczyć w ruchu drogowym. Zakładamy, również, że opisywany przez Pan wózek można uznać za pojazd wolnobieżny (pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h).

W świetle art. 71 ust. 3 prawa o ruchu drogowym wózek widłowy nie podlega rejestracji. Wózek widłowy musi spełniać warunki przewidziane dla wszystkich pojazdów uczestniczących w ruchu. Ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

  1. nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę; 
  2. nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych; 
  3. nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych; 
  4. nie powodowało niszczenia drogi; 
  5. zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu; 
  6. nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Ponadto pojazd uczestniczący w ruchu powinien posiadać cechy identyfikacyjne numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy.

Konieczne jest ponadto posiadanie ważnych badań dozorowych wózka oraz zaświadczenia kwalifikacyjnego do obsługi wózka wystawione dla kierującego wózkiem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Andrzej Rowicki 2018-12-15 23:02:17

    Proszę o rozszerzenie wypowiedzi o względy ubezpieczenia OC i NNW


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika