Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jeśli uczestnik postępowania ma kilku pełnomocników pisma sądowe są doręczane jednemu z nich. Jeśli strony nie wskazały sądowi, do którego z pełnomocników mają być wysyłane pisma, to sąd tego wyboru dokonuje samodzielnie (art. 141 § 3 kpc Jeżeli jest kilku pełnomocników jednej strony, sąd doręcza pismo tylko jednemu z nich).
Jeżeli ustanowiono pełnomocnika procesowego lub osobę upoważnioną do odbioru pism sądowych, doręczenia należy dokonać tym osobom (art. 133 § 3 kpc).
Zgodnie z powyższym sąd prawidłowo doręczył postanowienie, a więc również termin na wniesienie zażalenia liczy się od dnia doręczenia pisma adwokatowi.
Wniosek o przywrócenie terminu jest w tym momencie bezprzedmiotowy, ponieważ powinien zostać wniesiony jednocześnie z zażaleniem. Wniosek taki i tak byłby jednak bezzasadny, ponieważ działania pełnomocnika wywierają bezpośredni skutek dla strony. Chodzi tu o skutek zarówno negatywny jak i pozytywny (inaczej jest tylko w przypadku oskarżonego). Uchybienie terminowi przez pełnomocnika nie stanowi więc podstawy żądania przywrócenia terminu przez stronę.