Doręczenie pełnomocnikowi a termin na zażalenie

Pytanie:

"Uczestniczka w postępowaniu cywilnym napisała zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego. Sąd Okręgowy odrzucił zażalenie motywując to tym, że został przekroczony tygodniowy termin, jako datę przyjął datę wpływu pisma do kancelarii adwokata, który był przyznany z urzędu. Nie wziął pod uwagę, że faktycznie uczestniczka dowiedziała się o zaskarżonym postanowieniu dopiero jak sama odebrała pismo na poczcie. Dodam jeszcze, że jestem również pełnomocnikiem w tej sprawie i do mnie sąd nie skierował żadnego pisma o postanowieniu. Czy Sąd Rejonowy powinien również do mnie jako do pełnomocnika wysyłać każde postanowienie? Czy Sąd Okręgowy postąpił słusznie odrzucając zażalenie z powodu przekroczenia terminu?"

Odpowiedź prawnika: Doręczenie pełnomocnikowi a termin na zażalenie

Jeśli uczestnik postępowania ma kilku pełnomocników pisma sądowe są doręczane jednemu z nich. Jeśli strony nie wskazały sądowi, do którego z pełnomocników mają być wysyłane pisma, to sąd tego wyboru dokonuje samodzielnie (art. 141 § 3 kpc Jeżeli jest kilku pełnomocników jednej strony, sąd doręcza pismo tylko jednemu z nich).

Jeżeli ustanowiono pełnomocnika procesowego lub osobę upoważnioną do odbioru pism sądowych, doręczenia należy dokonać tym osobom (art. 133 § 3 kpc).

Zgodnie z powyższym sąd prawidłowo doręczył postanowienie, a więc również termin na wniesienie zażalenia liczy się od dnia doręczenia pisma adwokatowi.

Wniosek o przywrócenie terminu jest w tym momencie bezprzedmiotowy, ponieważ powinien zostać wniesiony jednocześnie z zażaleniem. Wniosek taki i tak byłby jednak bezzasadny, ponieważ działania pełnomocnika wywierają bezpośredni skutek dla strony. Chodzi tu o skutek zarówno negatywny jak i pozytywny (inaczej jest tylko w przypadku oskarżonego). Uchybienie terminowi przez pełnomocnika nie stanowi więc podstawy żądania przywrócenia terminu przez stronę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika