Dostarczanie zawiadomień do pracy przez Policję

Pytanie:

"Jestem świadkiem w sprawie. Policja zna mój adres domowy i adres miejsca pracy. Wezwania na przesłuchania są dostarczane przez nieumundurowanego policjanta, który legitymuje się na recepcji "blacha" i mówi, że jest z policji i przyszedł do mnie. Komentarze w pracy są niezbyt przyjemne. Czy to jest prawidłowe? Czy policjant może dostarczać osobiście zawiadomienie do miejsca pracy?"

Odpowiedź prawnika: Dostarczanie zawiadomień do pracy przez Policję

Z przedstawionego pytania wynika, iż jest Pan świadkiem w postępowaniu karnym. W postępowaniu karnym wezwania, zawiadomienia oraz inne pisma, od których daty doręczenia biegną terminy, doręcza się przez pocztę lub inny uprawniony podmiot zajmujący się doręczaniem korespondencji albo pracownika organu wysyłającego, a w razie niezbędnej konieczności - przez Policję (art. 131 § 1 Kodeksu postępowania karnego). Pisma doręcza się osobiście, w miejscu zamieszkania osoby wzywanej. Jednakże prawo zezwala także na doręczanie pism w miejscu pracy (art. 133 § 3 kpk). Takie pismo pozostawia się osobie upoważnionej do odbioru korespondencji w miejscu stałego zatrudnienia adresata (czyli przykładowo w sekretariacie czy też na recepcji). Należy jednak podkreślić, iż art. 133 normuje tzw. doręczenie zastępcze, stosowane wtedy, gdy nie można doręczyć przesyłki osobiście. Naszym zdaniem § 3 również należy traktować jako doręczenie zastępcze. Jeśli więc Policja w ogóle nie próbowała doręczyć Panu wezwania do Pana domu, to działanie takie w braku szczególnych okoliczności, należy uznać za nieprawidłowe.


Najważniejsze informacje prawne w jednym miejscu - obserwuj nas na Google News!


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika