Działalność statutowa stowarzyszenia
Pytanie:
"Stowarzyszenie prowadzi działalność statutową w zakresie rozwoju i popularyzacji sportu i kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Aby pozyskać środki na dział. statutową stowarzyszenie prowadzi także dział gospodarczą w formie reklamy na strojach zawodników zrzeszonych w grupie sportowej, na środkach transportu należących do stowarzyszenia oraz w środkach masowego przekazu. Zawodnicy uczestniczą w zmaganiach sportowych na terenie całego kraju, po to aby uzyskać jak najlepsze wyniki i w konsekwencji po to aby stowarzyszenie uzyskało środki od sponsorów, zawodnicy biorą udział w licznych wyjazdach, obozach itp. Stowarzyszenie prowadzi także biuro, zatrudniając kilka osób zajmujących się zarówno dział. statutową jak i gospodarczą. Wydawałby się, że koszty związane z wyjazdami młodzieży na zawody, w czasie których reklamują sponsorów, są związane z dział. gospodarczą, ale podobno tak nie jest. Czy zatem koszty zakupu i utrzymania środków transportu, koszty zakupu sprzętu technicznego do organizacji wyjazdów i treningów, zakupu strojów i leków dla zawodników, sprzętu, na którym startują na zawodach lub sprzętu RTV zakupionego w celu obserwacji i analizy zawodów, nie mówiąc już o kosztach zatrudnienia pracowników, będą wydatkami związanymi z dział. gospodarczą czy statutową? Ma to znaczenie zwłaszcza w kontekście ustawy o VAT , bo obniżyć podatek należnego można o podatek naliczony w zakresie w jakim nabyte towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Jakie zatem, zdaniem Państwa, wydatki są związane z usługami reklamy świadczonymi w formie reklamy na strojach zawodników, środkach transportu i w mediach, a które na pewno stanowią wydatki o charakterze statutowym?"
Odpowiedź prawnika: Działalność statutowa stowarzyszenia
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zatem, jeśli podatnik VAT czynny nabywa towary i usługi, które są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (a za takie należy uznać usługi reklamy) podatnikowi będzie przysługiwało odliczenie VAT naliczonego. Jednak konieczność udowodnienia związku wydatków z czynnościami opodatkowanymi ciąży na podatniku i to on musi wykazać, iż zakupione towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Może to być trudne zwłaszcza w sytuacji, jeśli podatnik obok działalności gospodarczej wykonuje czynności statutowe, leżące poza działalnością gospodarczą. Jeśli działalność statutowa polega na rozwoju i popularyzacji sportu i kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży, a działalność gospodarcza na działalności reklamowej, to odliczanie VAT od wszelkich wydatków związanych z przygotowaniem sportowym zawodników i ich uczestnictwem w zawodach może być kwestionowane, jako nieproporcjonalne do zakresu działalności gospodarczej (czynności opodatkowanych).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?