Dziecko pozamałżeńskie a władza rodzicielska

Pytanie:

"Mężczyzna pozostający w związku małżeńskim jest ojcem dziecka, które uznał, ale oczywiście nie jest mężem matki dziecka, choć razem zamieszkują od dwóch lat. W przypadku, gdyby kobieta chciała się wyprowadzić z dzieckiem, czy ojciec ma takie samo prawo do sprawowania opieki nad dzieckiem jak matka (dziecko i matka są zameldowani w innym miejscu niż ojciec dziecka)?"

Odpowiedź prawnika: Dziecko pozamałżeńskie a władza rodzicielska

Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, niezależnie od tego, czy rodzice dziecka pozostają ze sobą w związku małżeńskim. Zakres władzy rodzicielskiej obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka i jego wychowaniem. Tym samym, o ile ojciec dziecka nie jest ograniczony w zakresie przysługującej mu wobec dziecka władzy rodzicielskiej dysponuje on takimi samymi prawami do opieki nad dzieckiem jak jego matka.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Elwira 2012-03-02 21:36:40

    Z ojcem dziecka rozstalam sie od poczatku ciazy od roku czasu jest w wiezieniu i grozi mu do 15 lat pozbawienia wolnosci czy jest mozliwos zebym pozbawila go praw rodzicielskich


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika