e-prawnik.pl Porady prawne

Dziedziczenie po zmarłym małżonku

Pytanie:

Kto jest ustawowo uprawniony w pierwszej kolejności do dziedziczenia po zmarłym małżonku?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie po zmarłym małżonku

23.2.2011

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jeśli natomiast któreś z dzieci nie dożyło otwarcia spadku po matce, część przypadającą mu dziedziczą w częściach równych jego dzieci (wnuki spadkodawcy).
Jeśli spadkodawca nie miał dzieci, powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. W takiej sytuacji małżonek dziedziczy połowę majątku, natomiast rodzice dziedziczą drugą połowę – każdy po połowie.
Jak wynika z art. 932 § 2 k.c., udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku natomiast przepis art. 933 § 1 k.c. wskazuje, że udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Dziedziczenie po zmarłym małżonku

Barbara

25.4.2013 2:38:46

Re: Dziedziczenie po zmarłym małżonku

Małżonek mój zmarł nagle nie pozostawiając testamentu.Pozostałam ja (prawowita żona) i nasz wspólny syn (bezdzietny i stanu wolnego).Rodzice męża nie żyją,ale mąż posiadał troje rodzeństwa,którzy roszczą pretensje o spadek domu po bracie a moim mężu. Czy słusznie domagają się podziału spadku? Kto w takim przypadku jak mój dziedziczy dom, który od początku wybudowania należał do mojego męża.Rodzice męża do swojej śmierci zamieszkiwali razem z mężem.Rodzeństwo męża domaga się zachowku,części spadku,uzasadniając to tym, że w przeszłości również zamieszkiwali w tym domu zanim nie założyli rodzin własnych i udzielali się w różnych pracach domowych. Dom został wybudowany za niewielkie pieniądze po sprzedaży gospodarstwa rolnego rodziców męża i kredytu zaciągniętego na budowę przez męża. Kredyt mąż spłacał początkowo sam i później podczas trwania naszego małżeństwa. Bardzo proszę o opinię prawną, czy rodzeństwo mojego męza ma prawo do podziału spadku po moim mężu. Z poważaniem Barbara


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ