Dziedziczenie przez pasierba

Pytanie:

"Mój obecny mąż nie jest ojcem mojego syna. Chciałabym jednak - żeby na wypadek śmierci mojego męża .. dziedziczył on tak samo jak pozostałe dzieci (tzn. - jedno dziecko które nie jest naszym wspólnym dzieckiem) .. żeby uniknąć niepotrzebnych kłótni rodzinnych, zwłaszcza, że długo wychowywałam syna sama - i wniosłam do małżeństwa dość duży majątek a mój mąż ... żadnego. Syn jest już osobą pełnoletnią .. i nigdy prawnie nie był przysposabiany przez męża (choć nie wiem na czym polega ta instytucja). Czy można tą sprawę jakoś uregulować ? "

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie przez pasierba

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym:

 

Art. 114. § 1. Przysposobić można osobę małoletnią, tylko dla jej dobra.

§ 2. Wymaganie małoletności powinno być spełnione w dniu złożenia wniosku o przysposobienie.

 

Dlatego też nie jest możliwe przysposobienie osoby, o której Pani pisze. Jedynym rozwiązaniem, aby umożliwić jej dziedziczenie po Pani mężu, jest zamieszczenie jej w testamencie:

 

Art. 941. Rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament.

 

W braku takiego rozrządzenia dojdzie do dziedziczenia ustawowego, a Pani syn zasadniczo nie będzie w takim przypadku dziedziczył.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika