Dzień wolny od pracy za święto

Pytanie:

Zgodnie z kodeksem pracy, jeżeli w sobotę wypadnie święto wówczas pracownik ma prawo do dnia wolnego za tę sobotę. Czy kwestia terminu tego wolnego dnia została uregulowana w przepisach? Czy wybór terminu wolnego dnia, zgodnie z przepisami, należy do kompetencji pracodawcy, czy pracownik sam może sobie ustalić, kiedy skorzysta z wolnego dnia?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przepisy prawa nie regulują szczegółowo kwestii wyznaczenia terminu dnia wolnego, w zamian za święto wypadające w sobotę. Co do zasady, na podstawie art. 163 kp dotyczącego urlopów wypoczynkowych, to przede wszystkim pracodawca ustala termin urlopu. Stosując ten przepis analogicznie do dnia wolnego w zamian za święto, należy stwierdzić, że to pracodawca powinien wyznaczyć termin udzielenia wolnego dnia pracownikowi w zamian za święto przypadające w sobotę. Jedynym ograniczeniem ze strony ustawodawcy jest warunek, zgodnie z którym pracodawca powinien uwzględnić to w danym okresie rozliczeniowym. Dodatkowym argumentem, który za tym przemawia, jest brak jakiegokolwiek przepisu, który uznawałby nieobecność pracownika z tego powodu za usprawiedliwioną. Ponadto pracownik, na podstawie stosunku pracy ma obowiązek wykonywać tę pracę w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 22.3.2010

  Dodatkowe dni wolne od pracy

  Czy za święto przypadające w niedzielę 15 sierpnia, Święto Wniebowzięcia NMP, przysługuje dodatkowy dzień wolny? Czy wiesz już wszystko o dniach wolnych od pracy? Masz wątpliwości, czy pracodawca (...)

 • 25.6.2012

  Praca zmianowa

  Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czas pracy, w ruchu ciągłym, (...)

 • 30.10.2018

  Świąteczne ograniczenia w ruchu

  Jakie ograniczenia w ruchu będą obowiązywały w Dzień Wszystkich Świętych i Narodowe Święto Niepodległości oraz w dni poprzedzające te święta?

 • 15.10.2017

  Nowe święto państwowe

  Ustawa o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ma na celu ustanowienie świętem państwowym dzień 12 lipca - dla upamiętnienia zasług polskiej wsi i jej patriotycznej postawy w walce (...)

 • 3.7.2008

  3 maja i 1 listopada - dodatkowe dni wolne?

  Kodeks pracy nakazuje, aby tydzień pracy miał w tzw. okresie rozliczeniowym (podstawowy to 4 miesiące) przeciętnie 40 godzin. Zasadą jest też, że tydzień pracy składa się z 5 dni i 8 godzinnego (...)