Egzekucja roszczenia zasądzonego w wyroku

Pytanie:

"Trzy lata temu odbyła się sprawa w sądzie cywilnym odnośnie rozgraniczenia działek. W wyroku było powiedziane, że sąsiad ma przywrócić grunt do poprzedniego stanu oraz zapłacić koszty postępowania oraz kilkaset zł dla mnie. Do tej pory sąsiad nie przestrzega wyroku, ani też nie przywrócił gruntu do stanu poprzedniego, nie wypłacił mi również zasądzonej kwoty. Czy nie stosowanie się do wyroku jest przestępstwem z art. 244 kk, oraz jak mogę wyegzekwować zasądzoną mi kwotę."

Odpowiedź prawnika: Egzekucja roszczenia zasądzonego w wyroku

Po pierwsze art. 244. Kodeksu karnego statuuje, że kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności lub prowadzenia pojazdów albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Przepis ten odnosi się do zakazów orzeczonych w postępowaniu karnym. Zakazami tymi są zakazy zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności lub prowadzenia pojazdów albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany. Regulacja tego przepisu prawnej nie odnosi się do wyroków wydanych w postępowaniu cywilnym. Zatem odpowiedź brzmi niestosowanie się do tego rodzaju wyroku przez sąsiada nie jest przestępstwem rozumianym w myśl art. 244 kodeksu karnego. Po drugie art. 125 paragraf 1 kodeksu cywilnego mówi, że roszczenie (w tym przypadku to co zostało stronie w wyroku zasądzone, przyznane przez Sąd) stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu. Zatem nie doszło jeszcze do "zdezaktualizowania się wyroku". Wniosek taki wyrok nadal nadaje się do egzekucji. Podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. W tym konkretnym przypadku tytułem egzekucyjnym jest wyrok Sądu. Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie jednoosobowo na wniosek wierzyciela, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia. Z tak uzyskanym tytułem wykonawczym można złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji. Składa się go stosownie do właściwości sądowi lub komornikowi. Koszty i sumę przyznaną przez Sąd po złożeniu takiego tytułu wykonawczego u komornika wyegzekwuje komornik od tegoż sąsiada np. poprzez sprzedaż ruchomości. Co do przywrócenia stanu poprzedniego to odbywa się to tak; jeżeli dłużnik ma wydać nieruchomość (którą zajmuje bezprawnie co potwierdza wyrok), komornik sądu, w którego okręgu nieruchomość ta się znajduje, wezwie dłużnika do dobrowolnego wykonania tego obowiązku w wyznaczonym stosownie do okoliczności terminie, po którego bezskutecznym upływie dokona czynności potrzebnych do wprowadzenia wierzyciela w posiadanie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika