Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W opisywanej sprawie sąd nada klauzulę wykonalności nakazowi wydanemu w postępowaniu nakazowym. Zgodnie z kpc, nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia.
Jednakże takie działania nie pozwolą Panu na skuteczne wszczęcie i prowadzenie egzekucji w trakcie trwania postępowania upadłościowego. Zgodnie z art. 146 ust. 1 prawa upadłościowego i naprawczego dotyczącym upadłości likwidacyjnej, w czasie postępowania upadłościowego niedopuszczalne jest wszczęcie postępowań egzekucyjnych z masy upadłości przeciwko upadłemu. Z kolei. zgodnie z art. 140, dotyczącym postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu, z dniem ogłoszenia upadłości postępowania zabezpieczające i egzekucyjne - zarówno sądowe, jak i administracyjne - prowadzone przeciwko upadłemu w celu zaspokojenia należności, które z mocy prawa są objęte układem, ulegają zawieszeniu z mocy prawa. Wierzytelności objęte z mocy prawa układem wskazuje art. 272, zgodnie z którym układem obejmuje się wszystkie wierzytelności w stosunku do upadłego powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości. Przepis art. 140 nie wskazuje wprost, że w przypadku postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu nie można wszczynać postępowań egzekucyjnych i zabezpieczających, jednakże zgodnie z poglądami wyrażanymi w literaturze przedmiotu, zakaz kontynuowania tych postępowań odnosi się również do ich wszczynania. Z powyższego wynika, że nawet posiadając tytuł wykonawczy nie będzie Pan mógł wszcząć w obu opcjach układowych (dopóki postępowanie upadłościowe się nie zakończy) egzekucji.
W niniejszej sprawie należy dążyć więc do uzyskania prawomocnego orzeczenia, które będzie mógł być podstawą do wciągnięcia Pańskiej wierzytelności na listę, na zasadzie art. 262 ust. 2 prawa upadłościowego i naprawczego.