Podział majątku spółki jawnej

Pytanie:

"Moja siostra wraz z mężem założyła spółkę jawną. W uchwale wspólników spółki jawnej, wspólnicy zgodnie postanawiaja że udział w zyskach i stratach bedzie następujący: mąż mojej siostry 90%, moja siostra 10%. Czy w przypadku rozwodu, ta umowa przekreśla szanse mojej siostry do połowy majątku spółki ? "

Odpowiedź prawnika: Podział majątku spółki jawnej

Odpowiedź na powyższe pytanie uzależniona jest od stosuków majątkowych pomiędzy małżonkami. Jeżeli istnieje pomiędzy nimi wspólność majątkowa małżeńska, w przypadku rozwodu małżonka będzie miała prawo do udziału w majątku spółki jako majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską - będzie to udział wynikający z podziału majątku małżeńskiego. Jeżeli natomiast pomiędzy małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, małżonka będzie miała prawo do części majątku spółki wynikającej z umowy spółki. W takim przypadku, w razie rozwiązania i likwidacji spółki, zgodnie z art. 82 § 2 kodeksu spółek handlowych, pozostały po likwidacji i spłacie wszystkich należności spółki majątek spółki dzieli się między wspólników stosownie do postanowień umowy spółki. W przypadku braku stosownych postanowień umowy spłaca się wspólnikom udziały. Nadwyżkę dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika