Egzekucja z ułamkowej części ruchomości
Pytanie:
"Czy komornik może sprzedać w drodze licytacji samochód, którego współwłaścicielem w połowie jest inna osoba? Czy komornik sprzedaje cały samochód czy też jego udział w 50%? W jaki sposób współwłaściciel nie będący dłużnikiem może dochodzić swoich praw własności? Czy komornik może sprzedać cały pojazd bez zgody współwłaściciela, a jeżeli tak czy powinien przekazać połowę uzyskanej sumy współwłaścicielowi nie będącym dłużnikiem? "
Odpowiedź prawnika: Egzekucja z ułamkowej części ruchomości
Zgodnie z art. 846 kodeksu postępowania cywilnego egzekucja z ułamkowej części rzeczy ruchomej będącej wspólną własnością kilku osób odbywa się w sposób przewidziany dla egzekucji z ruchomości, z zastrzeżeniem, że sprzedaży podlega tylko udział dłużnika.
Jednakże innym współwłaścicielom (współwłaścicielowi) przysługuje łącznie prawo żądania, aby cała rzecz została sprzedana.
Komornik jest obowiązany do zawiadomienia wszystkich współwłaścicieli o dokonanym zajęciu rzeczy ruchomej będącej własnością kilku osób oraz o dalszych czynnościach egzekucyjnych.
Uzyskana ze sprzedaży suma zostanie przekazana w wysokości odpowiadającej udziałowi dłużnika na zaspokojenie wierzytelności uprzywilejowanych i wynikających z tytułu wykonawczego, suma zaś odpowiadająca udziałowi wypłacona zostanie współwłaścicielowi zgodnie z wolą.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?