Emerytura dla nauczyciela a likwidacja szkoły

Pytanie:

"Nauczyciel 1 września 2004 r. będzie posiadał okresy zatrudnienia: - 20 lat i 7 m-cy jako nauczyciel, - 1 rok i 3 m-ce pracy w administracji, - 5 lat studia dzienne, - 3 lata i 4 m-ce praca w gospodarstwie rolnym rodziców po ukończeniu 16 lat. 1 września 2004 roku zanosi się na likwidację szkoły. Czy na zasadach Karty Nauczyciela może przejść na emeryturę w 2004 roku, albo w 2006, lub obowiązujący zapis nie obejmuje opisanej sytuacji?"

Odpowiedź prawnika: Emerytura dla nauczyciela a likwidacja szkoły

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele klas, szkół, placówek i zakładów specjalnych - dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą - po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy - przejść na emeryturę. Nauczyciele spełniający powyższe warunki mogą przejść na emeryturę także w sytuacji rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji szkoły. Nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., zachowują prawo do emerytury, o której bez względu na wiek, w ciągu ośmiu lat od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (ustawa weszła w życie 1.01 1999 r.). W związku z tym do nabycia przez nauczyciela praw do emerytury konieczne jest legitymowanie się trzydziestoletnim okresem zatrudnienia, przy czym minimum 20 lat przepracowane w szkole. Ten pierwszy warunek w przedstawionej sytuacji został spełniony. Przy obliczaniu okresu zatrudnienia, od którego uzależnione jest prawo do emerytury, uwzględnia się okresy składkowe i nie składkowe. Do okresów składkowych zalicza się przede wszystkim okresy, w których osoba podlegała ubezpieczeniu. W przedstawionym stanie faktycznym, wydaje się, że do okresów składkowych należy zaliczyć pracę w administracji. Natomiast do okresów składkowych zalicza się okres nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów. W związku z tym w przedstawionej sytuacji okres studiów zostanie zaliczony do okresów nie składkowych wliczanych do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do emerytury. Natomiast w zakresie pacy w gospodarstwie rolnym, przy ustalaniu prawa do emerytury uwzględnia się (traktując je jako okresy składkowe): 1) okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki, 2) przypadające przed dniem 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia, 3) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia, W związku z powyższym wydaje się, iż w dniu 1 września 2004 r. po rozwiązaniu stosunku pracy z powodu likwidacji szkoły, nauczyciel będzie mógł przejść na emeryturę.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • teresa 2013-02-25 19:21:59

    Zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele klas, szkół, placówek i zakładów specjalnych - dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą - po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy - przejść na emeryturę przy likwidacji szkoły.Proszę o wyjaśnienie 20 lat pracy po dokładnym odliczeniu chorobowych czy lata kalendarzowe ?

  • Szkoła Podstawowa 2012-03-23 11:10:59

    nauczyciel zglosił wniosek o emeryturę w dniu 18.02.2009r. na podstawie przedłożonych dokumentów ZUS emertutę odmówił gdyż do dnia 30.12.2008r. - okres składkowy w ilości: 21 lat 9 miesięcy 1 dzień, - okresy nieskładkowe 6 lat 4 miesiące 22 dni, łącznie staz 28 lat 1 miesiąc 23 dni, w styczniu 2012 roku Bułgarska instytucja ubezpieczeniowa potwierdziła ubezpieczenie nauczycielaw ilości 2 lata i 9 m-cy staz prcy jako nauczyciel wynosi: 23 lata 8 miesięcy , po zliczeniu niepokrywających się sie okresów ubezpieczenia, łączny okres ubezpiecvzenia w Polsce i w Bułgarii do dnia 31.12.2008r. wynosi 30lat 10 miesięcy i 23 dni. Nauczyciel w marcu 2012r. złożył wniosek o przejście na emeryturę pytanie: czy emerytura mu sie należy , nadmieniamy również iż z dniem 31.08.2012r.szkoła zostanie całkowicie zlikwidowanam i pytanie: czy nauczycielowi w przypadku odejścia na emeryturę należą sie dwie odprawy,nauczyciel urodzony jest w 1958 roku.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika