Faktura VAT odnośnie kary umownej

Pytanie:

"Spółka z o.o. zawarła przed Sądem Gospodarczym ugodę o ratalną zapłatę kary umownej wynikającej z zawartej pomiędzy stronami umowy o wykonanie koncertu, w umowie zawarty jest punkt mówiący o wystawieniu faktury VAT w stawce zwolnionej, na tę karę umowną. Czy przy wpłacaniu według ugody rat kary jest konieczność wystawienia przez stronę faktury zaliczkowej na każdą wpłatę i jaki tytuł w fakturze powinien być wpisany, czy wykonanie umowy, czy też kara umowna za nie wykonanie umowy? Jeżeli usługa była w stawce VAT zwolnionej, czy kara umowna jest na tej samej stawce VAT? Czy taka faktura może być kosztem uzyskania przychodów w firmie?"

Odpowiedź prawnika: Faktura VAT odnośnie kary umownej

Co do zasady kary umowne i odszkodowania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą są kosztem uzyskania przychodu. Wyjątek stanowią kary i odszkodowania wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że: „nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług”. Powyższy przepis wyłącza z kosztów uzyskania przychodów tylko określone rodzaje odszkodowań i kar umownych, a mianowicie kary i odszkodowania w tym przepisie wymienione.

Należy jednak zwrócić uwagę, że zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kwot kar umownych i odszkodowań uzależnione jest od spełnienia ogólnego warunku zaliczania danych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Zgodnie z art. 15 ust. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

W związku z powyższym, jeżeli możliwe jest udowodnienie, iż wydatek z tytułu ugody (kary umownej) został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a nie jest on objęty wykluczeniem zawartym w art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to nie ma przeszkód, aby zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu.

Powyższe znajduje również potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. Informacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów z dnia 31 stycznia 2005 r., sygn. US38/443/261/2004/MK).

Natomiast kary umowne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT), nie są bowiem żadną z czynności wymienionych w art. 5 ustawy o VAT, nie stanowią też świadczenia usług ani nie są obrotem w rozumieniu art. 29 ustawy o VAT (tak przykładowo: Informacja Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu z dnia 19 lipca 2004 r., sygn. PP/4430/105/2004; Postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 9 marca 2006 r., sygn. OG/005/40/PP2/443/10/06). Zatem zaplata kary umownej nie będzie udokumentowana fakturą VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika