Faktury VAT na materiały budowlane

Pytanie:

Jeśli kupiłem mieszkanie i jest ono na mnie i na żonę, to na fakturze za materiały podaję dane moje i żony? I jak wypisywać faktury - raz na mnie raz na żonę, czy wszystkie mogą być na nas obojga? Czy do faktury podajemy dane zamieszkania, czy zameldowania?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 4 ust. 3  ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, w przypadku osoby fizycznej pozostającej w związku małżeńskim kwota zwrotu dotyczy łącznie obojga małżonków. Bez znaczenia jest przy tym, czy między nimi istnieje wspólność, czy rozdzielność majątkowa. Mając to na uwadze nie powinno mieć znaczenia, czy faktury będą wystawione na oboje z nich, czy na jedno z małżonków (w szczególności jeżeli małżonkowie będą wspólnie składali wniosek o zwrot VAT), skoro i tak małżonkowie mają jeden limit zwrotu.

Inaczej niż przy np. byłej uldze remontowej - nie ma wymagania, by inwestycja, w związku z którą ma przysługiwać zwrot, miała na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Stąd adres na fakturze (zamieszkania lub zameldowania) nie jest aż tak istotny (przy uldze remontowej musiał to być adres zamieszkania), jednak co do zasady nabywca materiałów budowlanych powinien na fakturze podawać adres zamieszkania, który jednocześnie powinien być adresem zameldowania (jeżeli są to różne adresy – powinien to być adres zamieszkania).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Dominika

19.4.2010 19:51:57

Re: Faktury VAT na materiały budowlane

Mam pytanie odnosnie adresu na fakturze. Jestem zameldowana wraz z rodzicami pod jednym adresem i na ten adres sa faktury. Natomiast faktury dotycza remontu mieszkania, ktore ma inny adres. Czy urząd skarbowy przyjmie takie faktury czy tez musze poprosic o korekty?

Beata

19.12.2009 15:37:6

Re: Faktury VAT na materiały budowlane

a co w przypadku kiedy kupiłam mieszkanie z narzeczonym? mamy dwa różne adresy i nazwiska ;) co podawać do faktury?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.6.2013

  Faktura korygująca, nota korygująca, duplikat faktury kiedy wystawiać?

  Faktury korygujące (zwane powszechnie „korektami”) oraz noty korygujące wystawiane są w sytuacjach, które wymagają poprawy zapisów dokonanych fakturami VAT. Rodzaj „korekty” (...)

 • 16.2.2019

  Ulga termomodernizacyjna

  Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje ulga termomodernizacyjna, czyli możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z  (...)

 • 10.12.2011

  Kiedy można anulować fakturę?

  Kwestia anulowania faktury nie jest uregulowana ani w przepisach ustawy o VAT, ani też w przepisach wykonawczych do niej. Nie oznacza to jednak, że w praktyce podatnicy nie mogą anulować faktury. Możliwość (...)

 • 3.11.2011

  Jakie szczególne dokumenty są uznawane za faktury VAT?

  Przepisy rozporządzenia fakturowego uznają za faktury VAT pewne specyficzne dokumenty. Wszystkie te dokumenty przedstawiamy poniżej. Za faktury VAT uznaje się m.in. rachunki, o których mowa w art. (...)

 • 5.7.2010

  Jak ubiegać się o zwroty VAT za materiały budowlane?

  Zwroty VAT za materiały budowlane mają następować na wniosek osoby fizycznej złożony w urzędzie skarbowym. Wniosek taki może być złożony raz w roku. Nie ma terminu końcowego składania owego (...)