Faktury VAT na materiały budowlane

Pytanie:

"Jeśli kupiłem mieszkanie i jest ono na mnie i na żonę, to na fakturze za materiały podaję dane moje i żony? I jak wypisywać faktury - raz na mnie raz na żonę, czy wszystkie mogą być na nas obojga? Czy do faktury podajemy dane zamieszkania, czy zameldowania?"

Odpowiedź prawnika: Faktury VAT na materiały budowlane

Zgodnie z art. 4 ust. 3  ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, w przypadku osoby fizycznej pozostającej w związku małżeńskim kwota zwrotu dotyczy łącznie obojga małżonków. Bez znaczenia jest przy tym, czy między nimi istnieje wspólność, czy rozdzielność majątkowa. Mając to na uwadze nie powinno mieć znaczenia, czy faktury będą wystawione na oboje z nich, czy na jedno z małżonków (w szczególności jeżeli małżonkowie będą wspólnie składali wniosek o zwrot VAT), skoro i tak małżonkowie mają jeden limit zwrotu.

Inaczej niż przy np. byłej uldze remontowej - nie ma wymagania, by inwestycja, w związku z którą ma przysługiwać zwrot, miała na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Stąd adres na fakturze (zamieszkania lub zameldowania) nie jest aż tak istotny (przy uldze remontowej musiał to być adres zamieszkania), jednak co do zasady nabywca materiałów budowlanych powinien na fakturze podawać adres zamieszkania, który jednocześnie powinien być adresem zameldowania (jeżeli są to różne adresy – powinien to być adres zamieszkania).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Dominika 2012-04-19 19:51:57

    Mam pytanie odnosnie adresu na fakturze. Jestem zameldowana wraz z rodzicami pod jednym adresem i na ten adres sa faktury. Natomiast faktury dotycza remontu mieszkania, ktore ma inny adres. Czy urząd skarbowy przyjmie takie faktury czy tez musze poprosic o korekty?

  • Beata 2011-12-19 15:37:06

    a co w przypadku kiedy kupiłam mieszkanie z narzeczonym? mamy dwa różne adresy i nazwiska ;) co podawać do faktury?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika