Faktury wystawiane przez agenta

Pytanie:

"Moje pytanie dotyczy wystawiania faktur dla klienta przez agenta przy umowie agencyjnej. Oto krótki opis sytuacji: Nasza firma jest agentem firm zagranicznych, które nie mają siedziby w Polsce ani nie są tu w żaden sposób zarejestrowane, natomiast w kraju, w którym występują są standardowo zalegalizowane. Z powyższym firmami podpisaliśmy umowy agencyjne, mówiące o tym, że na terenie Polski działamy w ich imieniu i podpisujemy w ich imieniu umowy. Tutaj nie ma żadnych zastrzeżeń. Problemem jest natomiast forma rozliczeń. Aktualnie w 1 umowie wymusiliśmy (poprzez długą korespondencję) sposób rozliczeń polegający na tym, że po podpisaniu umowy z klientem w Polsce w imieniu tej firmy wystawiamy fakturę klientowi na całość kwoty w imieniu tej firmy, a drugą fakturę wystawiamy tej firmie na wysokość prowizji. Wiąże się z tym jednak wiele problemów - wydaje się, że ta firma nie do końca rozumie, że wystawiamy fakturę w ich imieniu, problemem jest również forma faktury (polsko-angielska), różne stawki podatku VAT (inny kraj np. 10%, Polska 22%), nr oraz format faktury (powinien być przecież zgodny z ich formularzem i numerowaniem). A ponieważ chcemy współpracować z kilkudziesięcioma takimi firmami jako ich agent - ustalanie tej formy rozliczeń i umów staje się bardzo kłopotliwe. Firmy te zawsze proponują inny schemat współpracy, który jest nam na rękę; jedynym problemem dla nas jest tu forma rozliczeń oraz fakt wystawiania faktur (łączą się jedno z drugim). Otóż firmy te proponują, że w momencie podpisania przez nas umowy z klientem one wystawiają fakturę na nas na wartość transakcji pomniejszonej o naszą prowizję, a następnie my powinniśmy wystawić jako sprzedawca fakturę na całość kwoty dla klienta. Chcemy spytać się czy taka forma rozliczeń jest dla agentów dozwolona, kiedy to (pomimo podpisania umowy z klientem w imieniu tamtej firmy), to my wystawiamy fakturę klientowi jako sprzedawca - stajemy się przecież wtedy sprzedawcą usługi biorącym pełną odpowiedzialność za wypełnienie umowy przez firmę (a nie jako agent tylko za podpisanie umowy zgodnie z ich wymogami), a także od razu zaczynamy pełną wartość umowy wrzucać w nasz przychód, a nie jak było dotychczas - tylko wysokość prowizji było naszym obrotem. Dla nas optymalne rozwiązanie byłoby, gdybyśmy mogli akceptować od nich faktury, wystawiać faktury jako sprzedawca klientowi, ale jedynie wysokość prowizji wrzucać w nasz obrót. Czy agent firmy zagranicznej może wystawiać faktury jako sprzedawca usługi za usługi tej firmy? (nie chodzi o bycie wystawcą faktury, ale o bycie sprzedającym usługę)."

Odpowiedź prawnika: Faktury wystawiane przez agenta

Zgodnie z art. 758 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego, przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. Do zawierania umów w imieniu dającego zlecenie oraz do odbierania dla niego oświadczeń agent jest uprawniony tylko wtedy, gdy ma do tego umocowanie.

 

Zatem agent może bądź jedynie pośredniczyć przy zawieraniu umów w imieniu dającego zlecenie lub zawierać je w jego imieniu. Agent nie zawiera zatem umów z klientami we własnym imieniu, a więc nie jest sprzedawcą. Zatem nawet jeśli agent zawiera umowę w imieniu dającego zlecenie, to może wystawić fakturę w imieniu dającego zlecenie, a nie w imieniu własnym. Obrotem agenta i jego przychodem będzie jego prowizja, na którą wystawi dającemu zlecenie odrębną fakturę VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika