Fałszywe oskarżenie o popełnienie przestępstwa
Pytanie:
"Upubliczniałem ostrzeżenie przed osobą, która według mnie dopuściła się ewidentnego oszustwa i może próbować oszukać kolejne osoby. Nazywałem ją oszustką w tych ostrzeżeniach. Z tego powodu oszustka ta oskarżyła mnie z art. 212 kk i w związku z tym otrzymałem wezwanie na rozprawę pojednawczą. Jestem przekonany o prawdziwości moich twierdzeń i dalej rozpowszechniam ostrzeżenia przed tą oszustką. Jak sądzę dlatego właśnie, oszustka ta (będąca właścicielką sklepu w miejscowości, w której mieszka) chcąc powstrzymać mnie od wysyłania tych ostrzeżeń, złożyła przeciwko mnie zawiadomienie na policję. Telefonował do mnie policjant informując o tym, że oszustka ta złożyła zawiadomienie, jakobym kierował do niej telefonicznie groźby karalne. Uważam, że osoba ta zmyśliła, jakobym telefonował do niej grożąc jej ok. 2 miesiące przed tym jej zawiadomieniem policji (czyli rzekomo dopiero 2 miesiące po tych rzekomych groźbach poczuła się zagrożona!). Policjant sam zwrócił mi na to uwagę i uznał jej doniesienie za kłamstwo; skończyło się na spisaniu przez niego notatki służbowej. O ile wiem, to kłamliwe oskarżanie kogoś o popełnienie przestępstwa - składanie fałszywych zawiadomień do organów ścigania jest przestępstwem. Czy ja mam możliwość skutecznie złożyć przeciwko niej zawiadomienie w związku z jej kłamliwym oskarżeniem mnie (z jakiego art.)? Czy mogę je złożyć na tejże rozprawie pojednawczej, która ma nastąpić - czy to przestępstwo ścigane jest również z oskarżenia prywatnego? Czy ocena poczucia zagrożenia przeze mnie ma tu jakieś znaczenie - czyli, że wystraszyłem się, iż policja uwierzy jej i mogę mieć problemy (prawdę powiedziawszy, nie wystraszyłem się, gdyż sam policjant dał mi do zrozumienia, co myśli o tym jej donosie na mnie). Czy też może liczy się sam fakt kłamliwego oskarżenia mnie przez nią? "
Odpowiedź prawnika: Fałszywe oskarżenie o popełnienie przestępstwa
Art. 234 kodeksu karnego stanowi, iż osoba, która, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jako przestępstwo przeciwko wymiarowi sprawiedliwości jest ścigane z urzędu, a nie z oskarżenia prywatnego. Nie ma zatem znaczenia, czy osoba, którą pomówiono, czuje się tym w jakiś sposób zagrożona. Przesłanką do zastosowania tego przepisu jest fakt fałszywego oskarżenia. Osoba, która poweźmie wiadomość o popełnieniu takiego przestępstwa, jest zobowiązana do zawiadomienia odpowiednich organów (Policji lub prokuratury) o popełnieniu przestępstwa. W wyniku takiego zawiadomienia może zostać wszczęte postępowanie przygotowawcze Złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przed sądem będzie skutkowało tym, że to na sądzie będzie spoczywał obowiązek zawiadomienia odpowiednich organów o popełnieniu przestępstwa, na podstawie art 304 § 2 kodeksu postępowania karnego. Osoba, która czuje się pokrzywdzona fałszywym oskarżeniem, może wystąpić na drogę powództwa cywilnego o ochronę dóbr osobistych lub też wystąpić jako oskarżyciel prywatny w sprawie o pomówienie (art. 212 § 1 kodeksu karnego).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?