Formy dziedziczenia przewidziane w Kodeksie cywilnym

Pytanie:

Jakie formy dziedziczenia przewiduje Kodeks cywilny?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów Kodeksu Cywilnego rozróżniamy dziedziczenie ustawowe oraz testamentowe. Z cywilnoprawnego punktu widzenia są to dwie odrębne formy dziedziczenia. Co do zasady pierwszeństwo według woli zmarłego wyrażonej w treści testamentu. Dziedziczenie ustawowe występuje wtedy, gdy spadkodawca nie zostawił testamentu, albo gdy testament nie reguluje losów całości majątku ma dziedziczenie testamentowe – czyli, jeżeli zmarły rozporządził swym majątkiem na wypadek śmierci w drodze testamentu – podział spadku z pewnymi ograniczeniami jest dokonywany spadkodawcy.

Sytuacja ta ma miejsce również wówczas, gdy spadkobiercy nie mogą lub nie chcą dziedziczyć (odrzucili spadek lub zostali uznani za niegodnych dziedziczenia). Kolejność osób uprawnionych do majątku z mocy ustawy określa się w zależności od stopnia pokrewieństwa. Należy mieć na uwadze jednak fakt, że w przypadku dziedziczenia ustawowego w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci i małżonek zmarłego.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.8.2016

  Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

  Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)

 • 8.12.2016

  Zrzeczenie się spadku - Gdy nie chcesz po kimś dziedziczyć

  Zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym, jeżeli spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu to w momencie otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy) obowiązują przepisy ustawowe dotyczące (...)

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 15.11.2016

  Dziedziczenie spadku przez rodzeństwo spadkodawcy

  Powołanie do spadku może wynikać z testamentu lub z mocy samego prawa. W przypadku dziedziczenia testamentowego wola spadkodawcy wynika z samego testamentu. Natomiast jeżeli nie zachodzi sytuacja dziedziczenia (...)

 • 28.12.2018

  Czy dalsi krewni spadkodawcy mają prawa do spadku?

  Według zasad określonych w regulacjach dotyczących spadkobrania, w myśl reguł tzw. dziedziczenia ustawowego, w pierwszej grupie (kręgu) do dziedziczenia dochodzą zstępni spadkodawcy oraz jego małżonek. (...)