Formy dziedziczenia przewidziane w Kodeksie cywilnym

Pytanie:

"Jakie formy dziedziczenia przewiduje Kodeks cywilny?"

Odpowiedź prawnika: Formy dziedziczenia przewidziane w Kodeksie cywilnym

Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów Kodeksu Cywilnego rozróżniamy dziedziczenie ustawowe oraz testamentowe. Z cywilnoprawnego punktu widzenia są to dwie odrębne formy dziedziczenia. Co do zasady pierwszeństwo według woli zmarłego wyrażonej w treści testamentu. Dziedziczenie ustawowe występuje wtedy, gdy spadkodawca nie zostawił testamentu, albo gdy testament nie reguluje losów całości majątku ma dziedziczenie testamentowe – czyli, jeżeli zmarły rozporządził swym majątkiem na wypadek śmierci w drodze testamentu – podział spadku z pewnymi ograniczeniami jest dokonywany spadkodawcy.

Sytuacja ta ma miejsce również wówczas, gdy spadkobiercy nie mogą lub nie chcą dziedziczyć (odrzucili spadek lub zostali uznani za niegodnych dziedziczenia). Kolejność osób uprawnionych do majątku z mocy ustawy określa się w zależności od stopnia pokrewieństwa. Należy mieć na uwadze jednak fakt, że w przypadku dziedziczenia ustawowego w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci i małżonek zmarłego.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika