Dziedziczenie ustawowe kuzynów

Pytanie:

"Zmarła (w wieku 72 lat) spadkodawczyni była osobą niezamężną, bezdzietną, nie posiadała rodzeństwa. Rodzice nie żyją. Oczywiście nie żyją również jej dziadkowie. Jedynymi jej żyjącymi krewnymi są dzieci siostry matki zmarłej. Czy mają oni prawo dziedziczenia? "

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie ustawowe kuzynów

Spadek jest to ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy. W jego skład wchodzą nie tylko prawa i obowiązki, ale także ekspektatywy (uzasadnione prawnie nadzieje na nabycie prawa). Zasadą jest, że spadkobiercy wchodzą w sytuację w jakiej pozostawał spadkodawca. Nie podlegają dziedziczeniu prawa i obowiązki zmarłego, które miały charakter niemajątkowy (np. dobra osobiste), podobnie jak prawa majątkowe ściśle związane z osobą zmarłego (np. obowiązek alimentacyjny).

Dziedziczenie może nastąpić na mocy testamentu albo na mocy ustawy. Jeśli został sporządzony testament, wtedy zasady w nim określone zostaną zastosowane przez zasadami określonymi w ustawie.

W tej sytuacji brak jest informacji o testamencie, dlatego przedstawione zostaną zasady określone w ustawie. Osoba zmarła nie miała męża, dzieci ani rodzeństwa. Jej rodzice nie żyją. Jedynymi żyjącymi członkami rodziny są dzieci siostry matki. W tej sytuacji powinni dziedziczyć dziadkowie zmarłej, ale oni również nie żyją. Zgodnie z art. 934 par. 2 kodeksu cywilnego, w takiej sytuacji udziały, które przypadałyby poszczególnym dziadkom, przypadną ich zstępnym. W tej sytuacji dzieci siostry matki będą miały prawo dziedziczenia po zmarłej. Przy czym do spadku uprawnione będą także inni zstępni dziadków.

Na zakończenie warto tutaj wskazać, iż przepis powyższy dotyczy wyłącznie spadków otwartych po dniu 28 czerwca 2009 r. (wejście w życie ustawy wprowadzjącej ten przepis). Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika