Informacja bankowa

Pytanie:

Nie spłaciłam zaciągniętego kredytu w wysokości 500zł w banku w terminie, czyli w roku 1997, spłaciłam go w marcu 1998, po konsultacjach w banku, który wyraził zgodę na spłacenie zadłużenia w dwóch ratach: w styczniu 1998 i marcu 1998 r. Zgodnie z tym w marcu spłaciłam kredyt. Przypadkowo 20 maja dowiedziałam się, ze jestem na wewnętrznej liście bankowej niesolidnych klientów mimo, ze spłaciłam kredyt 4 lata temu. Czy niewykreślenie mnie z tej listy aż do mojej interwencji było słuszne i czy mogę domagać się od banku rekompensaty w związku z tym, że będąc na tej liście nie mogłam wziąć najmniejszej kwoty kredytu w innych bankach? Kiedy odmawiano mi kredytu w innych bankach dzwoniłam do banku w którym miałam kredyt i pytałam, czy wszystko już jest przeze mnie uregulowane, odpowiadano, że wszystko jest w porządku. Czy wpisanie na w/w listę było słuszne? Czy przez problemy ze spłaceniem 500 zł, będą teraz miały wpływ na moje zdolności kredytowe?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 105 ust. 4 ustawy prawo bankowe banki mogą, wspólnie z bankowymi izbami gospodarczymi, utworzyć instytucje do zbierania i udostępniania bankom oraz innym instytucjom ustawowo upoważnionym do udzielania kredytów informacji o wierzytelnościach oraz o obrotach i stanach rachunków bankowych w zakresie, w jakim informacje te są potrzebne w związku z udzielaniem kredytów, pożyczek pieniężnych, gwarancji bankowych i poręczeń. Informacja, że nie zwróciła kiedyś Pani kredytu w terminie może być uznana za informację potrzebną w związku z udzieleniem kolejnych kredytów. Dlatego też umieszczenie informacji o fakcie zalegania ze zwrotem kredytu uznać należy za zgodnie z prawem.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 9.11.2004

  Tajemnica bankowa

  Dokonując czynności bankowych przekazujemy bankowi informacje dotyczące bezpośrednio naszej osoby, naszego stanu rodzinnego i majątkowego. Banki posiadające takie informacje mogą stanowić bardzo (...)

 • 22.1.2018

  Termin na Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe

  31 stycznia 2018 r. upływa termin składania Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe - ZUS IWA za rok 2017.

 • 22.6.2010

  Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

  Z dniem 16 kwietnia 2010 roku weszła w życie Ustawa o zmianie Kodeksu cywilnego, która w art. 3 uchyliła Ustawę z dnia 9 lipca 2003 roku o gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Obecnie zagadnienia (...)

 • 5.3.2019

  Przedsiębiorco, przeczytaj list z ZUS!

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi wysyłkę ponad 2,5 mln listów do przedsiębiorców. Informuje w nich, jak wyglądały rozliczenia firm z ZUS w ubiegłym roku i jakie jest saldo (...)

 • 21.6.2017

  Wkrótce dostaniesz list z ZUS

  Każdy, kto ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego. Warto do niej zajrzeć i sprawdzić (...)