Informacja o procedurze udzielania kredytu

Pytanie:

Myślę ostatnio o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Chciałbym samodzielnie porównać ofertę kilku banków. Moje dochody to głównie dochody z działalności gospodarczej opodatkowane w formie tzw. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W związku z tym banki same wg swoich własnych wzorów z przychodu wyliczają dochód kredytobiorcy jak są w stanie uwzględnić. Różnice między bankami w tej materii są kolosalne. Dość powiedzieć, że dla tego samego przychodu jeden bank uwzględni dochód w wysokości 1500zł a inny - w wysokości ok. 5000zł. W związku pierwsze moje pytanie do danego banku dotyczy procentu przychodu jaki jest traktowany jako dochód. Niestety spotykam się niejednokrotnie z tym, że nawet pisząc na oficjalne maile banków służące do zadawania pytań w kwestii kredytów nie otrzymuję odpowiedzi na wprost zadane konkretne pytanie tak jakby banki miały coś do ukrycia albo usiłowały najpierw wyłudzić dane ode mnie. Zbyt wiele banków chcę wstępnie porównać i zapytać o tą jedną prostą sprawę by wszędzie rozpowiadać o moich przychodach. Czy bank ma obowiązek udzielić adekwatnej i wyczerpującej odpowiedzi na zadane pytanie na temat procedury obliczania dochodu potencjalnego klienta bez warunkowania tego uprzednim ujawnieniem przez niego wrażliwych danych na swój temat i jakie ewentualnie sankcje wiążą się z uchylaniem od takiego obowiązku?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Kwestia, o którą Pan pyta to problem ujawnienia przez bank stosowanych procedur oceny zdolności kredytowej. Ustawa prawo bankowe nakłada na bank przeprowadzenie oceny takiej zdolności dla każdego kto ubiega się o udzielenie kredytu. Jednakże przepisy prawa bankowego nie regulują sposobu badania szczegółowo. W ramach działalności nadzorczej KNF uchwala wytyczne w stosunku do banków dotyczące niejednokrotnie kwestii oceny zdolności kredytowej (np. niedawna rekomendacja T). Generalnie jednak rzecz biorąc należy wskazać, iż szczegóły dotyczące procedury udzielania kredytów należą do wewnętrznych przepisów bankowych. Nie istnieje przepis prawa, który nakazywałby ujawnienie tego typu danych każdemu kto tego zażąda. Wydaje się, iż ujawnianie takich informacji zależy włącznie od polityki danego banku. Z kolei żądanie od Pana danych firmy najprawdopodobniej związane jest z chęcią pozyskania klienta.

Na podstawie art. 70 ust. 5 prawa bankowego, bank ma obowiązek za opłatą, na wniosek przedsiębiorcy, przekazać w formie pisemnej, wyjaśnienie dotyczące dokonanej przez siebie oceny zdolności kredytowej. Obowiązek ten jest jednak realizowany po dokonaniu tej oceny i naszym zdaniem nie nakłada na bank obowiązku ujawnienia wszystkich stosowanych kryteriów.

Podsumowując, nie istnieje przepis nakładający na bank obowiązek udzielenia informacji dotyczących procedury udzielania kredytu na każde żądanie. 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.12.2013

  Trudniej o kredyt mieszkaniowy - zmiany w 2014 roku

  Rekomendacja S, wydawana przez Komisję Nadzoru Finansowego, dotyczy dobrych praktyk w zakresie udzielania przez banki kredytów hipotecznych. Najnowsza rekomendacja wprowadza istotne zmiany dotyczące (...)

 • 20.9.2017

  Dzieci uprawnione z programu „Za życiem” bez kolejek do lekarza

  Uprawnienia do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością od 1 stycznia 2017 r. posiadają dzieci do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie (...)

 • 28.12.2018

  Restrukturyzacja zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne

  Nowa ustawa tworzy nowe formy pomocy dla zadłużonych podmiotów oraz określa zasady i warunki restrukturyzacji zadłużenia. Mają nią być objęte długi powstałe w związku z prowadzeniem (...)

 • 19.11.2004

  Zaciąganie kredytów za granicą - ograniczenia dewizowe

  Zaciąganie kredytów i pożyczek oraz ustanawianie zabezpieczeń w kontaktach handlowych z prywatnymi podmiotami gospodarczymi mającymi siedzibę lub miejsce zamieszkania w innym kraju może spowodować (...)

 • 9.11.2004

  Umowa kredytu

  Dostępność kredytu bankowego jest jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki rynkowej. Przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówkowego w celu sfinansowania swych przedsięwzięć, z których (...)