Informacje o zaległym wynagrodzeniu w świadectwie

Pytanie:

"Po rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca wystawił mi świadectwo pracy, w którym podał informację, że za niewykorzystany należny urlop wypoczynkowy wypłacił mi ekwiwalent. Teoretycznie powinien to zrobić, jednakże faktycznie nie otrzymałem żadnych pieniędzy (również wynagrodzenia za pracę za ostatni miesiąc - sytuacja finansowa firmy nie jest najlepsza). Czy powinienem przyjąć takie świadectwo pracy? Jak powinienem się zachować w tej sytuacji?"

Odpowiedź prawnika: Informacje o zaległym wynagrodzeniu w świadectwie

Informacje o należnościach ze stosunku pracy, które zostały uznane, ale nie wypłacone przez pracodawcę do dnia ustania tego stosunku, z powodu braku środków finansowych, należy zamieścić w świadectwie pracy. Tak też jest w przypadku nie wypłaconego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop oraz zaległego wynagrodzenia. Jeżeli świadectwo pracy nie uwzględnia tych informacji, to od momentu otrzymania świadectwa pracy, pracownik ma 7 dni, na to, by wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa. W razie uwzględnienia wniosku, pracodawca wydaje pracownikowi w terminie 7 dni nowe świadectwo pracy. Jeżeli pracodawca nie uwzględni tego wniosku, pracownik ma kolejne 7 dni - od momentu otrzymania zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy - na wystąpienie do sądu pracy z żądaniem sprostowania. Jeżeli sąd pracy uwzględni żądanie pracownika o sprostowanie świadectwa pracy, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi niezwłocznie nowe świadectwo pracy, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie. Ponadto, pracownik ma roszczenie w stosunku do zakładu pracy o wypłatę należnego ekwiwalentu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika