Inwestor przyłącza energetycznego

Pytanie klienta:

""W 2004 roku zostało wybudowane przyłącze przez ZEORK na podstawie umowy z nimi zawartej. Przyłącze energetyczne do istniejącego budynku mieszkalnego od istniejącej linii średniego napięcia, tereny wiejskie odległość 130 m. z dwoma słupami podpierającymi linię kablową napowietrzną. Umowa określała zasady przyłączenia do sieci i wysokość odpłatności. Kto jest inwestorem przyłącza elektroenergetycznego w myśl przepisów, czy właściciel do którego jest prowadzone przyłącze, czy też zakład energetyczny wykonawca przyłącza?""

Odpowiedź prawnika:

Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania prądu elektrycznego oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych gruntu lub budynku, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa lub zakładu. W sytuacji, w której na nieruchomości właściciela zostały wybudowane instalacje elektryczne nie przez niego, tylko przez inny podmiot, właściciel gruntu nie może być uznany za inwestora. Właścicielem owych urządzeń jest zakład energetyczny i on jest inwestorem. Odmienną kwestią jest, że takie urządzenia utrudniają korzystanie z nieruchomości i ją szpecą. Właściciel np. nieruchomości gdzie znajdują się słupy przesyłowe może się domagać odszkodowania od zakładu energetycznego. Nie może się sprzeciwić w ogóle doprowadzeniu prądu np. na grunt sąsiedni bo stosuje się tu przepisy o drodze koniecznej.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.