Inwestycja w obcym środku trwałym

Pytanie:

"Na podstawie umowy najmu używamy ośrodek wypoczynkowy. Aby w pełni korzystać z dóbr, które tam były, musieliśmy dokonać adaptacji, modernizacji, remontu, aby przystosować pokoje hotelowe, restauracje itp. do potrzeb naszych klientów. Do adaptacji poddasza i restauracji potrzebny był projekt budowlany, który wykonał nam projektant. Czy wydatek na projekt podwyższa wartość inwestycji w obcym środku trwałym, czy można zaliczyć go w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodu? "

Odpowiedź prawnika: Inwestycja w obcym środku trwałym

Zgodnie z art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają również, niezależnie od przewidywanego okresu używania przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej "inwestycjami w obcych środkach trwałych".

W ustawie nie ma niestety definicji inwestycji w obcym środku trwałym. Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów z dnia 14 lipca 2006 r. (sygn. DD6-8213-43/WK/06/249), inwestycją taką są nakłady poniesione na ulepszenie środka trwałego, który używany jest na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Są to zatem poniesione wydatki mające na celu przystosowanie środka trwałego do używania go przez przedsiębiorcę.

Inwestycją w obcym środku trwałym będzie zatem ogół kosztów poniesionych przez podatnika na przystosowanie wynajmowanego przez niego obiektu do stanu zdatnego do używania. Kosztem zaliczanym do inwestycji w obcym środku trwałym (a więc również amortyzowanym) będzie zatem również wydatek na projekt budowlany.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika